Oțelul Galați a obținut o victorie în extremis în meciul din etapa a 8-a din Liga a 2-a, și revine pe primul loc în clasament fiind singura echipă fără înfrângere. Echipa pregătită de Dorinel Munteanu a învins cu 2-1 (0-0) pe Viitorul Pandurii Târgu Jiu, într-un meci disputat duminică, 2 octombrie, pe stadionul Oțelul din Galați. Ambele goluri ale gălățenilor au fost marcate de George Cîrjan, care este golgheterul Ligii a 2-a, cu 6 goluri marcate în 8 etape.

Gălățenii au avut o primă ocazie în minutul 14, când, după o minge aruncată în careu de Nica, Cîrjan a reluat cu capul din 7 metri, iar portarul Opric a respins în lateral. Un minut mai târziu, Cîrjan a trmis în plasă din 3 metri, dar golul a fost anulat pentru henț la atacantul Oțelului, care a preluat mingea cu mâna înainte a o trimite în poartă. În minutul 25 Dodoi a șutat puternic de la 20 de metri, dar Dur-Bozoancă a respins în lateral. În minutul 28 Neagu a executat o lovitură liberă, portarul Opric nu a putut să rețină și a scăpat-o în corner, iar Cîrjan nu a ajuns să trimită în poartă. În minutul 36, la o centrare lungă din flancul drept în careu, Opric a plonjat să rețină, dar a scăpat mingea pe lângă el, aceasta se îndreapta spre poartă, dar Dănescu a degajat din fața lui Nica. Atacantul Oțelului băgase capul să lovească mingea și a acuzat că a fost lovit la cap de jucătorul celor de la Târgu Jiu. La pauză scorul a fost egal, 0-0.

În minutul 56 Neagu a centrat dintr-un corner din dreapta, pe bara a doua, Yabre a reluat cu capul din 7 metri lateral stânga către colțul lung, însă lAl. Dulca a respins cu capul de pe linia porții. În minutul 61 Neagu a executat o nouă lovitură de la colțul terenului, de data aceast ala prima bară, iar gorovei a trimis cu capul, din 4 metri, peste poartă.

Cum de cele mai multe ori ocaziile se răzbună, în minutul 64 oaspeții au reușit să deschidă scorul la o neatenție a jucătorilor Galațiului în propriul careu de 16 metri. La o centrare de pe partea dreaptă, Yabre a respins cu capul și mingea l-a lovit pe Neagu, apoi a ricoșat la Gabrie Dodoi, care a șutat in 7 metri central în plasă, fără speranțe pentru Dur-Bozoancă, 0-1.

În minutul 69 Berisha a șutat de la marginea careului, plasat, dar puțin pe lângă bara din dreapta portarului oaspeților.

În minutul 77 Rus a aruncat lung dintr-un aut de margine de pe dreapta, mingea a căzut o dată în careu iar George Cîrjan trimite balonul în plasă din 3 metri, 1-1.

În minutul 90, Neagu a bătut un corner de pe stânga, pe bara a doua, dar Adăscăliței, din 2 metri a trimis cu capul pe lângă poartă.

În minutul 90+3, A. Rus a centrat din prima de pe partea dreaptă, iar George Cîrjan s-a înălțat și a reluat cu capul de la 8 metri, fără speranțe pentru tânărul portar al celor de la Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andrei Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea – Cisotti (min. 86 Adăscăliței), I. Neagu, Gorovei (min. 68 Bokhashvili) – Laur. Maxim (min. 59 Mitoi), Cîrjan, A. Nica (min. 68 Berisha)

sursa foto: captură digisport.ro

Articolul precedentAccident grav pe DN25, între localitățile Independența și Piscu