Duminică, de la ora 11.00, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, CSM Galați a întâlnit pe Gloria 2018 Bistrița Năsăud, în etapa a V-a din Liga Florilor. Bistrițencele nu le-au dat nicio șansă fetelor de la Galați și după ce le-au marcat 25 de goluri în prima repriză, s-au impus la final la 16 goluri diferență, scor 25-41 (13-25).

Galațiul a condus doar de trei ori, în starul partidei, 1-0, 2-1 și 3-2, ultima dată în minutul 3, după care Bistrița a preluat conducerea, 3-4. Lopătaru a marcat pentru 4-4, după care Gloria s-a instalat la cârma meciului și s-a distanțat la 4 goluri, 4-8, în minutul 9. În minutul 13 Pristavița a marcat pentru 6-12, iar în minutul 16, scorul era 7-15, după două goluri marcate de Posavec. Diferența s-a majorat până la 13 goluri în minutul 30, când Striukova a marcat pentru 12-25. Ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Taivan, pentru gălățence.

În repriza a doua fetele antrenate de Horațiu Pașca nu au mai forțat și diferența s-a menținut în intervalul 11-13 goluri până în minutul 42, când Seraficeanu a marcat pentru 18-32. Gălățencele au redus diferența la 12 goluri, câte erau și la pauză, iar după 22-34 în minutul 49, Bistrița a marcat de 5 ori la rând și s-a distanțat la 16 goluri, 22-39 în minutul 55. Cu două goluri marcate de Striukova, Gloria Bistrița a trecut de 40 de goluri marcate în meciul cu echipa din galați și a câștigat cu 25-41.

Pentru CSM Galați au marcat: Lopătaru -6 goluri, Bichir -5, Taivan -5, Andrița -4, Mureș -2, Eiler -1, Mancic -1, Ichim -1.

Pentru Gloria Bistrița Năsăud au marcat: Bianca Bazaliu – 6 goluri, Nicoleta Dincă – 5, Sonia Seraficeanu – 5, Nina Zulic – 5, Zeljka Nikolic – 4, Tamires Morena De Araujo – 4, Florina Chintoan – 4, Nataliia Striukova – 3, Paula Posavec – 2, Laura Pristăvița – 2, Melinda Terec – 1

După acest meci, Gloria 2018 e pe 3 în Liga Florilor MOL, cu 13 puncte, la egalitate cu a doua clasată – CSM Bucuresti. CSM galați este ultima clasată în Liga Florilor, fără niciun punct după 5 etape. Etapa viitoare, Gloria Bistrița Năsăud va juca tot în deplasare, la CSM Slatina, iar CSM Galați va juca tot la Brăila, cu HC Dunărea Brăila.