CSM Galați și-a trecut în cont a șaptea victorie în acest sezon din Liga Națională de Baschet Masculin, după 86-67 (23-18, 17-17, 25-18, 21-14) pe teren propriu, duminică seara, în fața celor de la CSM Focșani în etapa a 14-a a Conferinței B. Gălățenii sunt acum la egalitate în privința numărului de meciuri câștigate cu CSO Voluntari, Dinamo București și CSM Constanța.

CSM Galați a deschis meciul cu 8-0, după care au urmat opt puncte la rând pentru Focșani și scorul era egal. Mitrovic și Swopshire s-au întrecut apoi în coșuri de la distanță, oaspeții venind la conducere în premieră, 11-12, iar Berceanu a făcut 11-14 la jumătatea acestui parțial. CSM Galați a replicat cu un run de 10-0 și scorul a devenit 21-14., iar în cele din urmă sfertul întâi s-a terminat cu 23 – 18 pentru gălățeni.

În startul sfertului secund Swopshire a marcat de 3 puncte pentru oaspeți, apoi Gibbs jr. a replicat și el cu un coș de la distanță, iar Berceanu a marcat apoi trei coșuri de câte două puncte și a adus echipa din Focșani la conducere, 26-27. Gibbs jr. a replicat cu un coș cu fault de la 3 puncte și a readus Galațiul la conducere. Calenic a dus scorul al 32-27, după care Petrișor și Swopshire au redus diferența la un singur punct. La pauza mare gălățenii au intrat în avantaj de 5 puncte, scor 40-35, după un ultim coș marcat de Armuș.

Gazdele au început mult mai bine repriza a doua și s-au desprins la 10 puncte după reușita lui Harris-Dyson, 48-38, seria prelungindu-se cu un coș din partea lui Gibbs Jr.. Petrișor avea să răspundă cu o încercare bună de la distanță, 50-41. Berceanu și Reljic au dus apoi scorul la 52-45, la jumătatea sfertului trei. Gibbs a oprit revenirea oaspeților cu o triplă și Ciotlăuș a refăcut un ecart de 10 puncte, scor 57-47. Diferența a urmat cel mult a +14 pe finalul parțialului, 63-49 și 65-51, Reljic marcând ultimele puncte iar CSM Galați avea 65-53 la finalul sfertului 3.

Gălățenii au refăcut ecartul de +14 în în debutul sfertului decisiv, Harris-Dyson replicând liberelor lui Johnson (73-59). Harris-Dyson marca următoarele puncte ale gălățenilor și s-a format diferența de 16 puncte, 75-59, iar în ultimele minute ale întâlnirii au dus ecartul la maxim +20, scor 86-66, și CSM Galați avea să câștige cu 86-67.

Pentru CSM Galați au jucat: Boghean, Harris Dyson 12p, Prijovic 2p, Petică, Mitrovic 9p, Calenic 14p, Gherman, Stan, Armuș 14p, Gibbs Jr 16p, Ciotlăuș 13p, Nikolic 6p.

În etapa următoare CSM Galați o să joace tot acasă, în fața Lagunei București.

Articolul precedentObligațiile școlilor, după vacanța de iarnă, transmise de ministerul Educației