Aruncau dejecțiile și gunoaiele la marginea comunei Șendreni

Aruncau dejecțiile și gunoaiele la marginea comunei Șendreni
Cei doi s-au ales cu dosare penale
Doi bărbați s-au ales cu dosare penale pentru că aruncau dejecțiile și gunoaiele menajere pe câmp, în zona comunei Șendreni.
Garda de mediu și polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au avut o acțiune comună pe 3 iunie, pentru combaterea faptelor ce aduc atingere mediului. Așa s-a descoperit în extravilanul comunei Șendreni un bărbat, de 57 de ani, care deversa ilegal, dintr-o autocisternă de 6000 de litri, dejecții colectate din fosele septice ale gospodăriilor din localitate. Cu aceeași ocazie, a fost depistat un bărbat, de 56 de ani, angajat al unei societăți de salubrizare, care, după ce colectase, în remorca unui tractor, gunoiul menajer din aceeași localitate, îl depozita pe câmp. În ambele cazuri, polițiștii au întocmit dosare penale, cei doi fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de poluare, prin evacuarea în atmosferă sau pe sol, a unor deșeuri ori substanțe periculoase.
Foto arhivă
Citește și:
- 22:06 - Rogobete, acuzații dure despre achiziția de vaccinuri Pfizer: „Incompetență sau slugărnicie”
- 21:48 - Donald Trump: „Sunt șanse mari să ajungem la un acord cu Iranul până mâine. Dacă nu, iau în considerare să arunc totul în aer!”
- 21:40 - Prognoza ANM: răcire accentuată în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
- 16:46 - O fabrică importantă din România, cumpărată de un afacerist ucrainean cu legături controversate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News










