Voleibalistele de la CSU Belor Galaţi au ratat startul în noul sezon, fiind învinse în prima etapă a ediţiei 2019-2020 de echipa campioană, Alba Blaj, cu scorul de 3-0.

Meciul, disputat sâmbătă, a fost controlat, aşa cum era de aşteptat, de formaţia oaspete, care s-a impus cu 3-0 (25-12, 25-22, 25-18). Gălăţencele, cu o echipă complet nouă faţă de sezonul trecut, încă neomogenă, n-au reuşit să se ridice la nivelul campioanei decât în setul al doilea. Întâlnirea din Sala Sporturilor „Dunărea” a durat 66 de minute.

Cele mai multe puncte pentru formaţia pregătită în acest an de Bogdan Paul au fost realizate de: Ivana Radonjici 10, Sorina Miclăuş 9 şi Laura Simoniia 7. Pentru gălăţence au mai punctat în acest meci: Borislava Saykova 4, Talita Do Nascimento 3, Maria Jose Corral Bouza 2, Daniela Lupescu 1 şi Ganna Magerova 1.

În etapa a II-a a Diviziei A1 de volei feminin, pe 12 octombrie, CSU Belor va juca în deplasare la FC Argeș Piteşti.