Duminică după amiază, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, s-au întâlnit CSM Galați și HC Dunărea Brăila, în etapa a 19-a din Liga Florilor. Victoria a revenit așa cum era de așteptat echipei antrenate de Costică Buceschi, scor 17-32 (8-12).

Meciul a fost echilibrat doar în primele minute, când echipa gălățeană a și condus pe tabela de marcaj, Brăila reușind să înscrie prima dată abia în minutul 5, când Liscevic a marcat pentru 1-1, din aruncare de la 7 metri. CSM Galați a avut 3-1 în minutul 6 și 4-2 în minutul 9, și a condus ultima dată în minutul 11, scor 5-4. Brăila a preluat conducerea și s-a distanțat la 3 goluri, scor 5-8 în minutul 18. CSM Galați s-a apropiat de două ori la un gol, 7-8 și 8-9, dar la pauză scorul a fost 8-12.

În repriza secundă Brăila a marcat primele 4 goluri și în minutul 35 scorul era 8-16. În minutul 40 Quintino a dus echipa antrenată de Costică Buceschi la 9 goluri avantaj, scor 11-20, apoi Mancic și Lopătaru au mai redus din handicap. Brăila nu a slăbit ritmul și s-a distanțat din nou la 9 goluri la jumătatea reprizei a doua, 14-23. Severin a urcat diferența la 10 goluri, 15-25 și 16-26, apoi Balog și Gonzalez au dus scorul al 16-28. Pisică, Da Rocha și Venancio au dus scorul la 16-31, gălățencele reușind să mai înscrie o dată prin Eiler, în minutul 60, iar ultimul gol al meciului a fost marcat de Brăila, prin Da Rocha, 17-32.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița – 4 goluri, Corban -3, Lopătaru -2, Taivan -2, Mancic -2, Manolachi -1, Eiler -1.

Pentru Dunărea Brăila au marcat: Liscevic -4 goluri, da Rocha -4, Severin -4, Epureanu -4, Balog -3, Venancio -3, Quintino -3, Lavko -2, Udriștioiu -2, Pisică -1, Gonzalez -1, Araujo -1.

CSM Galați rămâne pe ultimul loc, cu un singur punct, iar în etapa viitoare va juca în deplasare, la CS Dacia Mioveni. Dunărea Brăila este pe locul 4, cu 40 de puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu, joi, 30 martie, de la ora 17.30, cu CS Gloria Bistrița Năsăud.

Sursa: Realitatea de Braila

Articolul precedentÎnfrângere pe teren propriu pentru Oțelul Galați în prima etapă din play-off
Articolul următorZi de FOC în Parlament! Șefii ASF prezintă soluțiile pentru șoferii afectați de prăbușirea Euroins