CSM Arcada Galați au făcut un prim pas spre calificarea în faza optimilor de finală din Cupe CEV, după ce a învins cu 3-0 vicecampioana Franței, Chaumont VB 52, în manșa tur din 16-imi. O victorie de prestigiu pentru formația gălățeană obținută în fața unui adversar ce provine din țara campioanei olimpice.

În debutul setului întâi meciul a fost mai echilibrat, apoi Marian Bala, cu un serviciu as, a desprins echipa gălățeană la 8-5. Filip Sestan a punctat pentru 13-9, iar în finalul setului scorul a urcat la 21-15, iar setul s-a închis la 25-18.

Al doilea set a debutat cu oaspeții la conducere, 4-2, 6-3, 8-5. Gălățenii au egalat la 8 după un blocaj a lui Vasile Talpă. Meciul a fost echilibrat până la 18-18, după care gălățenii s-au desprins la 21-18. Francezii s-au apropiat la 23-21, însă Filip Sestan a fructificat prima minge de set și a urcat avantajul gălățenilor la 2-0 scorul general.

În setul al treilea echilibrul s-a menținut până în finalul setului, cu ambele echipe la conducere. Echilibrul a persistat și la 21-21. Finalul a fost dramatic. Gălățenii au ratat de cinci ori șansa de a închide meciul 24-23, 25-24, 26-25, 27-26, 28-27, 30-29. Cum jucătorii campioanei României nu au reușit să fructifice cele cinci mingi de meci, punctul final a fost realizat de românul Adrian Aciobăniței, jucătorul de la Chaumont VB 52 a trimis un atac afară.

CSM Arcada Galați a început cu formula: Raic, Talpă, Rangel, Sestan, Bala, Sobirov, Kantor – libero. Au mai jucat: Toro Ramela, Darlaczi, Rață.

Returul se va juca miercurea viitoare, 8 decembrie, în Franța.

Articolul precedentEXCLUSIV Momente emoționante la mânăstirea Ghighiu de 1 Decembrie – MĂRTURII de credință și speranță