Unirea Braniștea a reușit sâmbătă după amiază o victorie, care ar putea fi considerată surprinzătoare, în fața celor de la CSM Focșani 2007, o echipă care emitea pretenții la promovare la startul sezonului. Echipa din Braniștea a câștigat meciul cu 2-0 (1-0).

Unirea Braniștea a deschis scorul în minutul 12, prin Lucian Murgoci, care a executat o lovitură liberă de la 17 metri, peste zid, și a trimis sub transversala porții apărate de S. Preda. În minutul 54, Țicămucă a fost lansat pe partea dreaptă și a centrat la bara a doua, de unde Andrei Docuz a trimis cu capul, din 4 metri, în poarta gazdelor, 2-0.

Unirea Braniștea: Ursu – A. Mihai, Gîță, D. Popa, Hilohi, D. Cireș, Murgoci, Răducan, Țicămucă, A. Docuz, M. Cireș. Rezerve: Butunoiu – Florea, Oniciu, Postelnicu, Dima, Țopa, Al. Duțu, Spânache, Dr. Voicu. Antrenor principal:. Ionuț Niculcea

După 16 etape, Unirea Braniștea este pe locul 3 în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 34 de puncte. În etapa a 17-a din Liga a 3-a, sâmbătă, 18 martie, de la ora 15.00, Unirea Braniștea va întâlni pe teren propriu pe CSM Rm. Sărat, liderul seriei.