CS United Galați, campioana României, a disputat aseară un nou meci în Elite Round-ul UEFA Futsal Champions League. După eșecul din prima etapă a Grupei D, 2-6 cu Barcelona, deținătoarea trofeului, gălățenii au pierdut și în fața gazdelor din această grupă, croații de la MNK Futsal, scor 2-5.

Fără două dintre piesele de bază, pivotul spaniol Cristian Cárdenas Maciá – accidentat în meciul cu Barcelona și brazilianul Leonardo Dos Santos “Pelé” – aflat în Brazilia din pricina unor probleme personale, United a dat totuși o replică bună formației MNK Futsal.

Partida a debutat cu ocazii la ambele porți, dar gazdele au fost cele care au deschis scorul în minutul 4 prin Moravac, după o nesincronizare a defensivei gălățenilor. În minutul 5 Grbić a marcat după o fază de contraatac.

Campioana României a trecut imediat la un „5 contra 4”, iar ocaziile la poarta lui Darko Milanović nu au întârziat să apară. Araujo, Cireș și Crăciun și-au trecut însă în cont ocazii mari de gol. Contrar cursului jocului, MNK Futsal marchează din nou, prin Mataja, în minutul 14, după o lovitură indirectă de pe linia de 6 metri.

Minutul 16 adus și primul gol al gălățenilor, autor Robert Crișan, după o pasă venită de la Octavian Cireș, asta după ce cu un minut înainte Crăciun a scăpat singur cu portarul și a lobat balonul alături de bară. Gălățenii au forțat pe finald e repriză, dar până la pauză tabela de marcaj a rămas neschimbată, 3-1 pentru MNK Futsal.

Prima parte a actului secund a aparținut celor de la United, croații reușind cu greu să tempereze elanul gălățenilor. Două contraatacuri croate au făcut totuși ca scorul să ia proporții, 5-1. În minutul 31, după o ratare a gălățenilor, Vukmir a recuperat și a șutat în poarta lăsată deliberat nepăzită de elevii lui Florin Ignat. În minutul 36 Daniel Moravac a scăpat pe contraatac și a înscris pentru 5-1. În minutul 40 Dudău reușește să marcheze, după o pasă a lui Cireș. Scor final 5-2 pentru MNK Futsal.

Pentru United au jucat: Toniță – Burdujel, Crăciun, Araujo, Petică; Cârdei – Arhire, Dudău, Cireș, Crișan, Ignat, Oană, Boșneagă.

Vineri a fost zi de pauză în grupa de UEFA Futsal Champions League din Croația. United Galați va juca sâmbătă, de la ora 18.30, ultimul meci din grupă, contra belgienilor de la Anderlecht, formație ce a încheiat la egalitate, scor 5-5, meciul cu Barcelona.

Articolul precedentCentrul municipiului Galați devine „Orășelul lui Moș Crăciun”