United Galați s-a impus cu scorul 9-3 (4-3) în meciul jucat în Sala Dunărea din Galați contra celor de la Sportul Ciorăști. Vrâncenii au condus cu 3-1 după ce Burdujel a deschis scorul în secunda 14.

Burdujel a deschis scorul rapid la prima fază a jocului, secunda 14. Nou promovata din Vrancea a ajuns să conducă cu 3-1 în minutul 14, după golurile marcate de Dudău în minutele 4, 6 și 14, profitând și de faptul că pe teren antrenorul gălățenilor a trimis jucătorii cu mai puțină experiență. În ultimele 6 minute ale primei reprize United a marcat de 3 ori prin Burdujel în minutul 14, Araujo în minutee 17 și 20, și a intrat la pauză în avantaj, scor 4-3,

În partea secundă United a împins jocul spre poarta vrâncenilor și a mai marcat de cinci ori prin Crișan (22), Araujo (24), Cireș (27), Boșneagă (36) și Tacot (38)

Florin Ignat a început meciul cu formula: Cârdei – Burdujel, Tacot, Petică, Araujo. Pe parcurs au mai jucat: Toniță, Araujo, Boșneagă, O. Cireș, A. Cireș, Crișan, Tacot, Ignat.

A doua victorie din sezon urcă formația gălățeană pe locul doi în clasamentul Ligii I cu 7 puncte din 3 jocuri. Pentru United urmează meciul de pe terenul celeilalte nou promovate CFR Timișoara, 12 octombrie, ora 18.00, urmând ca pe teren propriu să revină la 16 octombrie pentru meciul cu Metalul Buzău.

Articolul precedentLista localităților cu incidența mai mare sau egală cu 3/1000 locuitori
Articolul următorBaschetbaliștii de la CSM au pierdut în over-time în prima partidă din campionat