CS United Galați, a obținut calificarea în fiala actualei ediții a Cupei României la futsal. În semifinale, CS United a învins divizionara secundă Kereszthegy Remetea cu scorul 7-1 (2-1). United Galați va întâlni în finală marți, 21 martie, de la ora 18.00, pe Autobergamo Deva, care a trecut cu 8-1 de West Deva, în cealaltă semifinală.

Gălățenii nu au întâmpinat dificultăți în jocul cu formația harghiteană. La pauză a fost 2-1 pentru cei de la United. Crișan a deschis scorul în minutul 7, Remetea a egalat prin Csog în minutul 14, dar Krstic a stabilit scorul primei reprize prin golul marcat în minutul 18.

După pauză, gălățenii s-au menținut la același nivel al concentrării și au urcat tabela până la 7-1. Matei Boșneagă a marcat pentru 3-1 în minutul 23, apoi Araujo a marcat golul de 4-1 în minutul 31. În minutul 35, Andrei Crăciun a marcat pentru 5-1, după ce a driblat și portarul, iar în minutul 39 Crișan a urcat tabela la 6-1. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Boșneagă, cu câteva secunde înaintea finalului de meci.

Pentru United va fi a șasea finală de Cupă a României pe care o joacă. Patru dintre precedentele finale au fost pierdute: două cu City us Târgu Mureș, una cu Dunărea Călărași, una cu Autobergamo Deva. Una dintre finale, cea de sezonul trecut, a fost câștigată de United în fața celor de la Autobergamo Deva.

Articolul precedentCSM Arcada Galați a pierdut finala Cupei României în fața celor de la SCMU Craiova