După ratarea calificării în etapele superioare ale UEFA Futsal Champions League, United Galați a revenit la meciurile din Liga 1 la futsal. Echipa antrenată de Florin Ignat a jucat marți în prima etapă din retur pe terenul ultimei clasate Clujana Cluj-Napoca. Echipa gălățeană s-a impus cu scorul 4-0 (2-0).

Burdujel a deschis scorul în minutul 3, iar șapte minute mai târziu avantajul a fost dublat de Robert Crișan. După pauză, în minutul 31, Octavian Cireș a marcat pentru 3-0 dintr-o pasă primită de la Arhire, iar cu cinci minute înainte de final brazilianul Araujo a stabilit rezultatul de 4-0. În minutul 39 gălățenii au beneficiat de lovitură de la 10 metri, după șase greșeli colective ale gazdelor, dar șutul lui  Cojoc a nimerit bara.

United a jucat la Cluj-Napoca cu formula: Păduraru – Tacot, Araujo, Burdujel, Crișan; Toniță, Cîrdei, O. Cireș, Arhire, A. Cireș, Oană, Cojoc.

Victoria de la Cluj-Napoca este a cincea în acest sezon de Liga 1 pentru United, iar în clasament gălățenii sunt pe locul 2, cu 16 puncte și golaveraj 49-12, din 7 jocuri.

Pentru formația gălățeană urmează derby-ul de pe teren propriu cu Autobergamo Deva, echipa de pe locul trei. Meciul este programat pentru marți, 9 noiembrie, începând cu ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea.