Sporting Liești și Viitorul Ianca au jucat un meci de verificare pe terenul sintetic al stadionului Dunărea, sâmbătă după amiază, de la ora 14.00. Jocul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce la pauză echipa din Liești a condus cu 1-0.

În prima repriză Viitorul Ianca a dominat jocul și și-a creat mai multe situații de gol ratate mult prea ușor, dar cei care au deschis scorul au fost jucătorii de la Liești. Crihană a executat o lovitură liberă peste zid, lângă bară, 1-0. În prima repriză Coman a avut o ocazie singur cu poarta goală, portarul fiind căzut.

În minutul 53 Viitorul Ianca a egalat, după o fază combinativă, Mucuță – Coman – Dima în urma căreia Chivu a șutat de la circa 25 de metri, sub transversală, 1-1. În minutul 59 echipa din Ianca a ratat o mare ocazie de a trece la conducere, după o pasă filtrantă a lui Dima, dar Coman a șutat în portar. Sporting Liești a trecut din nou la conducere, după un gol marcat de Claudiu Maftei. În minutul Viitorul Ianca a marcat pentru 2-2, după o centrare a lui Petrache, din lovitură liberă, iar Postolea a reluat în poartă, cu capul.

Sporting Liești a început cu formula: Brăneț – Dulgheru, Maftei, Iacob, Sevastian, Cucu, Crihană, Chiric, Stan, Mihu, Costea. Au mai jucat: Cilighidreanu, Vădeanu, Munchiu, Grigoraș, Hodorogea, Călin, Dima, Sănduc.

Viitorul Ianca: Vlăsie (min. 75 A. Mihai) – Iordache (min. 80 Chircă), Popa, Moroianu, L. Coteț (min. 57 Petrache) – Chivu (min. 75 Postolea), Păvălache (min. 46 Dima), Băluță, Ciucureanu (min. 46 Mucuță), Gherghișan (min. 46 Ciochină) – M. Coman (mun, 63 Șoptică).

Următorul joc de verificare al echipei din Liești este programat la finalul săptămânii viitoare, iar parteneră de întrecere va fi gruparea brăileană Victoria Traian. Viitorul Ianca va juca următorul amical miercuri, 22 februarie, cu Dacia Unirea Brăila.

Articolul precedentAngajatorii obligați să mărească salariile angajaților cu vechime. De când se aplică legea
Articolul următorBiciclist accidentat de un autocamion pe DN 26, în localitatea Brănești, județul Galați