Oţelul Galați a jucat miercuri după amiază, pe propriul stadion, al doilea amical din această iarnă, în care adversară a fost Astra Giurgiu, echipă care activează în Liga a 2-a și care deși a adunat 19 puncte pe teren, din cauza depunctării cu 20 de puncte se află pe ultimul loc, cu -1 punct. Gălățenii au obţinut victoria cu scorul de 3-0 (2-0).

În minutul 9, Cireș a recuperat o minge în preajma careului oaspeților, a combinat cu Cricimar. Acesta i-a pasat la marginea careului lui Green, care a prelungit în dreapta pentru Savu, iar șutul acestuia din 8 metri a dus la deschiderea scorului. În minutul 38 Neagu a executat o lovitură liberă de la 25 de metri și a centrat în mijlocul careului, unde Green s-a înălțat și a trimis de la 8 metri, cu capul, în poarta celor de la Astra. În minutul 52 Rus a pătruns în careu și a pasat la bara a doua pentru Cricimar, care, din 4 metri, a trimis în poartă.

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Rus, Ghiocel, Yabre, Ţica – Neagu, D.Cireş, Cisotti, Savu – Green, Cricimar. În repriza a doua au mai jucat: Ursu, Onciu, Sîrghi, Hagiu, Nedelea – Jardan, M.Cireş, Adăscăliţei, Râpan, Cîrjan, Chiriac.

Oțelul Galați va mai disputa cinci jocuri de pregătire după programul: Aerostar Bacău – Oţelul, pe 12 februarie; Concordia Chiajna – Oţelul, pe 16 februarie; Gloria Buzău – Oţelul, pe 19 februarie; Oţelul – Huşana Huşi, pe 26 februarie; Oţelul – Sporting Juniorul Vaslui, pe 4 martie.

Articolul precedentBilanț coronavirus 10 februarie: 26.466 cazuri noi și 139 decese
Articolul următorUn bărbat și o femeie depistați că încercau să intre pe la Punctul de Trecere a Frontierei Galați rutier cu teste PCR false