Miercuri, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor ”Dunărea”din Galați, naționala masculină de volei a României a învins cu 3-1 (25-20,19-25, 25-16, 25-20) naționala Bosniei Herțegovina.

Jucătorii pregătiți de Sergiu Stancu au început bine și au câștigat primul set cu 25-20, dar bosniacii au revenit și au egalat situația la seturi, după ce au câștigat setul doi cu 19-25.

Tricolorii au câștigat clar setul trei, 25-16, dar a urmat un set 4 în care bosniacii au dat totul, însă voleibaliștii români au reușit să câștige setul și meciul, după ce oaspeții au condus 3 sferturi din set.

România a obținut a doua victorie de 3 puncte în grupă, după cea în fața Albaniei și are șanse mari de calificare la turneul final al EuroVolley 2023 pentru că a pierdut doar cu 2-3 în deplasarea cu Elveția.

România și Bosnia Herțegovina se întâlnesc din nou joi de la ora 17, într-o partidă care va fi găzduită tot de Sala Sporturilor ”Dunărea” din Galați, chiar dacă va fi considerată în deplasare.

Articolul precedentProteste ale polițiștilor în fața Prefecturii Galați
Articolul următorLegile Puterii: Români, nu vă lăsați cuprinși de rău! Căutați binele!