United Galați și Autobergamo Deva au încheiat la egalitate, scor 2-2, primul mare derby al campionatului Ligii I la futsal, disputat în Sala Sporturilor din Deva.

Gălățenii au condus cu 1-0 și 2-1 și puteau să câștoge meciul în ultimele secunde, dar bara s-a opus golului la utul portarului Toniță.

Araujo a deschis scorul în minutul 9 prin Araujo, dintr-un penalty obținut de Boșneagă. Deva a egalat până la pauză pin golul marcat de Antonio Hinojosa Montero „Toni” în minutul 16. Burdujel, în minutul 26, a readus pe United în avantaj, scor 2-1. Hunedorenii au reușit să egaleze în minutul 29 tot prin Antonio Hinojosa Montero „Toni”. Pe final de meci echipa pregătită de Florin Ignat a forțat victoria, atacând cu 5 jucători, după ce Tacot a preluat tricoul distinctiv de portar cu sarcini ofensive.

United are 4 puncte după două jocuri în Liga I, iar următorul joc este programat în etapa a IV-a, pe 2 octombrie, pe teren propriu cu Sportul Ciorăști. În etapa a III-a gălățenii vor sta.