CSM Galați a fost învinsă astăzi dimineață de Minaur Baia Mare, într-un meci în care nu puteau emite pretenții prea mari, dar au câștigat repriza a doua. Ocupanta locului 2 în Liga Florilor și-a asigurat victoria din prima repriză, menținând până spre final o diferență de 7-8 goluri. Minaur s-a impus cu 37-32 (22-14).

Minaur a marcat primele două goluri, gălățencele înscriind prima dată, în minutul 3, la scorul de 2-0. În minutul 12 Baia Mare s-a distanțat la 4 goluri, scor 10-6, apoi în minutul 14 Sheiko a înscris de la 7 metri pentru 10-7. A urmat o perioadă de 9 minute în care Minaur a marcat 8 goluri, iar gălățencele nu au reușit să înscrie până în minutul 23, când Clisu a marcat pentru 18-8. Diferența de 11 goluri s-a mai înregistrat de două ori în prima repriză, ultima dată la scorul de 20-9, în minutul 24. Din acest moment gălățencele au mai marcat de 4 ori, iar maramureșencele de două ori,, astfel că rezultatul la pauză a fost 22-14 pentru echipa lui Costică Buceschi.

În repriza a doua Minaur s-a distanțat din nou, la 10 goluri, ultima dată la scorul de 29-19. În minutul 49 Vălean a marcat pentru 30-23, iar Cristina Gheorghe putea reduce diferența la 6 goluri, dar aruncarea ei din propria jumătate de teren a trecut pe lângă poarta goală. Dar, în loc de 30-24 scorul avea să devină 32-23. Finalul de meci, tratat mai de ”vacanță” de echipa maramureșeană, a dat posibilitatea elevelor pregătite de Alexandrina Soare să reducă handicapul de pe tabelă la doar 5 goluri, scor final 37-32.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -7, Prescură -5, Sheiko -4, Gheorghe -4, Knezevic -3, Vălean -2, Cîlici -2, Vizitiu -2, Clisu-1, Conache -1, Tănasă -1.

Pentru Minaur Baia Mare au marcat: Kovacevic -8, Laslo -6, Burlacenko -4, Borș-4, Kerekeș-4, A. Popa -4, Tănăsie -3, Blohm -2, Lavko -1, Cioca -1.

CSM Galați a încheiat turul în Liga Florilor pe locul 13, cu 7 puncte, iar Minaur Baia Mare pe locul 2, cu 37 de puncte, la 3 puncte de liderul la zi, CSM București.