Prima înfrângere în timpul regulamentar pentru hocheiştii CSM Galaţi

Prima înfrângere în timpul regulamentar de joc pentru hocheiştii CSM Galaţi, în această ediţie de campionat, s-a consemnat joi seară, la Miercurea Ciuc.

În cea de-a doua întâlnire dintre cele două echipe, gazdele s-au impus cu scorul de 4-2 (2-1, 0-1, 2-0). Golurile gălăţenilor au fost înscrise de Alexei Baskov şi Hildebrand Szabolcs. Miercuri, în prima dispută Ciuc – Galaţi din acest sezon, scorul a fost 4-4, gazdele reuşind să câştige în minutele de prelungiri.

În clasamentul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă, SC Miercurea Ciuc se află pe primul loc, cu 68 de puncte din 27 de jocuri, iar CSM Galaţi se menţine pe locul 3, cu 41 de puncte din 16 jocuri. Poziţia secundă este ocupată de Corona Braşov, cu 59 de puncte din 24 de jocuri. Pe locul 4, ultimul care duce în play-off, se situează CSM Sf.Gheorghe, cu 39 de puncte din 22 de jocuri.

Următoarele partide ale formației gălățene sunt programate, pe patinoarul propriu, pe 19 și 20 ianuarie, contra Sportului Studențesc.