Patrica Țig s-a calificat în finala turneului de tenis de la Bucureşti

Gălăţeanca Patrica Țig s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de tenis de la Bucureşti, după ce a învins-o în penultimul act pe germana Laura Siegemund.

Ţig s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-1, în faţa numărului 77 WTA, după o oră şi 28 de minute de joc. Siegemund era cap de serie numărul 6 la turneul de la Bucureşti şi singura favorită rămasă în cursa pentru trofeu.

În finală, gălăţeanca o va întâlni, duminică, pe învingătoarea partidei dintre italianca Martina Di Giuseppe (nr. 211 WTA) şi kazaha Elena Rîbakina (nr. 106 mondial). Prin calificarea în finala turneului BRD Bucharest Open, Patricia Ţig şi-a asigurat 21.000 de dolari şi 198 de puncte WTA.

La Bucureşti, gălăţeanca a trecut pe rând de: Ilona Ghioroaie cu 6-1, 6-0, Miriam Bulgaru cu 7-5, 6-3, Oana Simion cu 6-4, 6-4, Marina Melnikova (Rusia) cu 5-7, 6-1, 6-1, Isabela Şinikova (Bulgaria) cu 6-3, 6-2, Anna Bondar (Ungaria) cu 6-2, 6-1, Anastasia Sevastova (Letonia) cu 6-2, 7-5 şi Kristina Pliskova (Cehia) cu 6-3, 3-6, 6-3.

Patricia Ţig este a treia jucătoare din România care ajunge în finala competiţiei de la Arenele BNR. Celelalte două tenismene care au ajuns în utimul act au şi câştigat trofeul, Simona Halep în 2014 şi 2016, respectiv, Irina Begu în 2017. Turneul de la București este dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Articolul precedentS-a încheiat reabilitarea blocului G1 din cartierul gălăţean Micro 18
Articolul următorEchipele gălăţene din Liga a III-a de fotbal s-au înscris în campionat