Papa Leon al XIV-lea a rostit vineri primul său discurs oficial în fața diplomaților internaționali acreditați la Vatican, transmițând un mesaj puternic despre valorile fundamentale ale Bisericii Catolice și despre provocările cu care se confruntă lumea de astăzi. Suveranul Pontif a subliniat că familia tradițională, formată dintr-un bărbat și o femeie, este baza pe care trebuie construită o societate armonioasă și pașnică.
„Este responsabilitatea liderilor de guverne să lucreze pentru a construi societăți civile armonioase. Acest lucru poate fi atins mai ales prin investiția în familie, fondată pe uniunea stabilă dintre un bărbat și o femeie”, a declarat Papa în fața ambasadorilor. De asemenea, el a evidențiat nevoia de solidaritate față de migranți și persoane vulnerabile, făcând apel la compasiune și respectarea demnității fiecărui om.
Noul Papă este originar din Chicago, dar a trăit mulți ani în Peru ca misionar. El a povestit cum propriul său traseu de viață, marcat de migrație, l-a ajutat să înțeleagă suferința celor care își caută un rost departe de țara natală. „Noi toți, de-a lungul vieții, putem fi sănătoși sau bolnavi, angajați sau nu, acasă sau în străinătate, însă demnitatea noastră rămâne aceeași – demnitatea unei creaturi dorite și iubite de Dumnezeu”, a afirmat Papa Leon.
Strămoșii săi ar proveni din Republica Dominicană sau Haiti, iar cultura creolă din New Orleans, Louisiana, este parte din moștenirea sa familială. Acest amestec de rădăcini culturale a fost invocat de Suveranul Pontif în pledoaria sa pentru acceptarea celuilalt și protejarea celor slabi: de la copii nenăscuți, la vârstnici, de la bolnavi, la cei fără loc de muncă, fie ei cetățeni sau migranți.
În același discurs, Papa Leon al XIV-lea a tratat și teme globale, precum nevoia unei diplomații multilaterale, oprirea comerțului cu arme și continuarea dialogului interreligios. A condamnat violența, imperialismul și suferințele din zone de conflict precum Orientul Mijlociu și Ucraina. „Biserica nu va ezita să le spună adevărul puternicilor lumii, fără ocolișuri”, a transmis el.
Papa a reafirmat poziția fermă a Bisericii împotriva avortului și a făcut apel la protejarea libertății religioase în toate colțurile lumii. De asemenea, el a promis că va continua tradiția de a vizita țările din care provin ambasadorii acreditați la Vatican, în dorința de a cunoaște mai bine popoarele și culturile lumii.
Papa Leon al XIV-lea a fost ales săptămâna trecută în funcția supremă a Bisericii Catolice, în urma retragerii Papei Francisc, și reprezintă un nou început într-un context global tensionat, marcat de migrație, războaie și polarizare socială.
Sursa: Newsinn