După înfrângerea cu 0-4 în meciul cu Gloria Buzău, de la jumătatea săptămânii, astăzi, la Târlungeni, Oțelul Galați a jucat un nou meci amical cu o echipă de Liga a 2-a, Unirea Slobozia. Echipa antrenată din acest sezon de Dan Alexa a câștigat cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de  Afalna, Boțogan și Ibrian.

Gălățenii au avut o primă ocazie de gol în minutul 29, la un șut de la distanță a lui Markovic, dar mingea a trecut puțin peste poartă. Unirea Slobozia a deschis scorul în minutul 47, după un corner de pe stânga, iar Afana a trimis în poartă, de la 5 metri. Gălățenii și-au creat și ei câteva ocazii de gol și chiar au trimis mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru fault în atac. În minutul 65 Boțogan a șutat de la 10 metri, la colțul din dreapta, aproape de vinclu, și a marcat pentru 2-0. Unirea Slobozia a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90+1, iar în minutul 90+5 Ibrian a reușit să înscrie din 6 metri, lateral stânga, pe lângă portarul gălățenilor, 3-0.

Oțelul Galați: Dur – Bozoancă – Farcaș, Yambre, Reyes, Nedelea, Markovic, Cisotti, Kip, Mitoi, Cîrjan, Gorovei. Au mai jucat: Pop, Paharnicu – Rus, Sîrghi, Mabussi, Jatdan, Nica, Bordun, Râpan, Maxim, Stavrositu, Benisha, Cireș. Antrenor: Dorinel Munteanu

Articolul precedentUnirea Braniștea a fost eliminată din Cupa României de Axiopolis Cernavodă
Articolul următorVALUL de căldură lovește Europa! Spania și Franța, cele mai afectate de incendii