După rezultatul de egalitate din amicalul cu FC Brașov, Oțelul Galați a întâlnit vineri, 22 iulie, pe Metaloglobus București, o altă echipă pe care o va întâlni și în Liga a 2-a. De data aceasta elevii lui Dorinel Munteanu au fost învinși, scor 0-2 (0-0).

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, iar gălățenii și-au creat câteva ocazii de poartă. În minutul 23, Gorovei a șutat de la 17 metri, dar portarul celor de la Metaloglobus a reușit să respingă în corner. În minutul 32 Cîrjan s-a trezit cu o minge la picior, venită de la un adversar, dar șutul său de la 14 metri a fost respins de portar în lateral. În minutul 61 Metaloglobus a deschis scorul, iar în minutul 74 au marcat, din penalty, pentru 2-0. În minutul 77 putea reduce din handicap, dar Yabre a trimis cu capul, din 7 metri, peste poartă.

Oțelul Galați a început meciul în formula: Dur-Bozoancă – Farcaș, Yabre, Reyes, Rus, Markovic, Jardan, Cireș, Mitoi, Cîrjan, Gorovei. Rezerve: Pop, Paharnicu – Sîrghi, Nica, Bordun, Râpan, Maxim, Ricardo Kip, Berisha, Stavrositu și Maxim.

Acesta a fost ultimul amical al Oțelului în cantonamentul pe care l-a avut la Poiana Brașov.

Articolul precedentRomânia va acorda sprijin autorităților din Slovenia pentru stingerea incendiilor de pădure