Cu două etape înainte de finalul play-off-ului campionatului Ligii a 3-a, seria a 2-a, SC Oțelul Galați și-a asigurat matematic prima poziție în clasament. Echipa gălățeană, pregătită de Dorinel Muneanu, a învins în penultimul meci de pe propriul teren cu scorul 4-1 (2-1) pe Aerostar Bacău, echipă clasată pe locul 3 în play-off.

Oțelul a deschis scorul rapid, în minutul 7, prin Juri Cisotti, cu un șut de la 17 metri, la capătul unei faze frumoase colective, la care Green a deviat mingea pentru italian cu călcâiul. Aerostar a revenit pe tabelă în minutul 17, în urma unui gol marcat din lovitură de pedeapsă. Tofan a pătruns de unul singur, a trimis pe lângă Ursu, dar acesta l-a faultat în careu și arbitrul a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Gavrilă, care a marcat pentru 1-1.

În minutul 28, în urma unui corner de pe partea stângă executat de Nica, Mihai Adăscăliței a reluat cu capul din 6 metri, 2-1.

În minutul 63 Cireș i-a pasat la marginea careului lui Nica, acesta a prelungit în careu pentru Cisotti, care a trimis din 7 metri, pe lângă portarul oaspeților, 3-1. În minutul 66 după o centrare din banda stângă a lui Nedelea, la prima bară, George Cîrjan a trimis în poartă, 4-1.

Oțelul Galați: Ursu – Rus, Yabre, Adăscăliței, Nedelea, Neagu, D. Cireș, Savu, Cisotti, Green, Nica. Au mai jucat: Farcaș, Nistor, Cîrjan, Crăcimar, Țica.

Oțelul are 64 de puncte în play-off-ul Ligii a 3-a, urmată de CSM Focșani 58 de puncte. Sâmbătă, 14 mai, Oțelul va juca din nou pe teren propriu cu CSM Focșani, în penultima etapă din play-off.

Articolul precedentViitorul Ianca a condus de două ori, dar a terminat la egalitate derby-ul cu Sporting Liești
Articolul următorUAT-urile din judeţul Galaţi le-au fost alocați 1.060.073.879 lei pentru proiectele prin Programul Naţional de Investiţii (PNI) ”Anghel Saligny”