Într-un joc disputat pe stadionul ”Portul Roșu” din Galați, SC Oțelul Galați a învins cu scorul 6-0 (3-0) pe Avântul Valea Mărului, formație ce își dispută meciurile de pe teren propriu la Galați, din cauza lucrărilor cu infrastructura de la stadionul din Valea Mărului.

Bogdan Gavrilă a deschis scorul în minutul 7, după o pasă în adâncime primită de la Sîrghi, l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut din 8 metri. În minutul 28 Gavrilă a executat un corner de pe dreapta, iar Sîrghi din 5 metri a reluat cu capul pe lângă poartă. Gabriel Răducan a dublat avantajul Oțelului în minutul 29, după o respingere în față a portarului Olaru la șutul lui Nica. Scorul pauzei a fost stabilit de Gavrilă, în minutul 40. Sevastian a intrat în careu, în lateral stânga, a șutat la posrtă și portarul a respins mingea cu piciorul, iar Gavrilă a reluat plasă din 7 metri.

După pauză Oțelul a mai marcat de alte trei ori pe final de meci. Petrache a centrat de pe dreapta la marginea careului mic, Răducan a reluat spre poartă, la colțul lung, dar minge a lovit bara și George Cîrjan a trimis-o în poartă din 2 metri. În minutul 75, la scorul 4-0, la șutul lui Răducan, fundașul Daniel Gîță a scos mingea din fața porții, după ce portarul Olaru fusese bătut. În minutul 87 Petrache a centrat de pe dreapta la bara a doua, iar Răducan a trimis cu capul, din 6 metri, 0-5. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+2. Petrache a executat un corner de pe dreapta și Cîrjan a trimis în poartă din 3 metri.

Antrenorul Petre Grigoraș a trimis în teren următoarea formulă: Ursu – Stoian, Sîrghi, Ghiocel (cpt), Sevastian – Neagu, Dobre – Bîrlădeanu, Gavrilă, Nica – Răducan. În repriza secundă au mai evoluat: Cîrjan, Farcaș, Petrache, Păun și Crihană.

După victoria cu formația din Valea Mărului gruparea gălățeană se menține pe locul doi în clasament cu 25 de puncte, 11 jocuri, la egalitate cu echipa de pe primul loc, Dacia Unirea Brăila.

Articolul precedentÎnscrierile la clasa pregătitoare 2021 încep în data de 17 martie 2021