SC Oțelul Galați a câștigat, scor 1-0 (0-0), partida susținută pe teren propriu în compania formației Sporting Liești, în etapa 17 a Ligii a 3-a, seria 2. Singurul gol al partidei a fost marcat de Georgian Păun în minutul 78, acesta reluând cu capul din interiorul careului mic, după un șut respins de portarul advers. În urma acestui rezultat, oțelarii și-au asigurat și matematic prezența la barajul de promovare în Liga a 2-a.

Meciul a fost unul cu prea puține ocazii de gol, cu multe faulturi și doar cu un singur gol, marcat pe final de meci. O situație de gol mai clară a avut loc în minutul 18. Cucu a aruncat o minge în marginea careului de 16 metri, dar Gavrilă a trimis cu capul pe lângă poartă. În minutul 39 Păun a reluat din 7 metri pe lângă poartă, după o pasă trimisă cu capul de Neagu, în urma unei combinații între Neagu și Gavrilă.

În minutul 54 Nica a șutat din colțul careului, lateral dreapta, dar mingea a trecut puțin peste poarta apărată de Vădeanu. În minutul 66 Păun i-a pasat în careu lui petrache, dar acesta, singur cu portarul a trimis peste poartă. Sporting Liești a avut prima lovitură de la colț abia în minutul 76, dar nu au fructificat șansa de a pune în pericol poarta lui Ursu. În minutul 78 Nica a centrat de pe stânga, la bara a doua, Stoian a trimis cu capul spre poartă, Vădeanu a respins în față și Păun a reluat cu capul din 4 metri, 1-0.

Tehnicianul Petre Grigoraș a început jocul în următoarea formulă: Ursu – Farcaș, Sîrghi, Ghiocel, Sevastian – Neagu, Cucu – Petrache, Gavrilă, Nica – Păun. În repriza secundă au mai evoluat Dobre, Stoian, Popescu, Crihană și Alecu, în timp ce Răducan și Cîrjan nu au putut fi folosiți, aceștia fiind suspendați, iar Marquinhos accidentat.

De partea cealaltă Ionuț Niculcea a folosit echipa: Vădeanu – Iancu, Voicu, Maftei, Năstase (min. 83 Mucuță), Munchiu (min.83 Manea), Chiriac, Zărnescu (min. 46 Milea), Stan , Moldoveanu (min. 83 Călin), Mihu (min. 71 Grigoraș).

Cu victoria din derby-ul cu Sporting Liești roș-alb-albaștrii și-au asigurat, și matematic, prezența la primul baraj de promovare în Liga a II-a. Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat din Liga a III-a SC Oțelul a acumulat 38 de puncte, golaveraj 51-13 (+37), la egalitate de puncte și golaveraj cu Dacia Unirea Brăila, cealaltă echipă din seria secundă ce va participa la barajul de promovare în eșalonul secund. De partea cealaltă Sporting Liești este pe cinci cu 27 de puncte, golaveraj 30-25.

În ultima etapă din sezonul regulat Oțelul va juca pe terenul ultimei clasate Sportul Chiscani, în timp ce Sporting Liești va juca pe teren propriu cu CSM Focșani. Etapa a 18-a, ultima din sezonul regulat, se va disputa în integralitate vineri, 30 aprilie, începând cu ora 15.00.

Articolul precedentRealitatea de lângă tine. Agoniseala de-o viață, făcută scrum. Mariana Bleancă, singură sub cerul liber