SC Oțelul Galați a câștigat, scor 3-0 (2-0), cel de-al doilea meci de verificare al verii, pe teren propriu, în compania formației de Liga 3, CSM Rm. Sărat. Golurile au fost marcate de Alexandru Popescu și Denis Cireș, în prima repriză, în timp ce Andrei Vaștag a punctat în repriza a doua.

Antrenorul Dorinel Munteanu a testat și cu această ocazie mai mulți jucători de perspectivă în vederea stabilirii componenței lotului care va face deplasarea luni în cantonamentul de la Vatra Dornei.

Managerul tehnic al echipei noastre a trimis în terenul următoarea formulă: Uțiu – Rus, Sîrghi, Crihană, Nedelea – Vastag, Cireș – Demian, A. Popescu, Nica – Cîrjan.

În repriza secundă au mai evoluat: Ursu, Bucevschi, Mereuță, Sevastian, Neagu, Angheluță, Rapan, Dobre, Badea, Rusu și Tănasă.

După aceste jocuri-test, Oțelul va pleca într-un stagiu centralizat de pregătire în care se va pune accent pe pregătirea fizică, dar vor avea loc și două meciuri de pregătire, unul dintre ele, cu Foresta Suceava, fiind deja perfectat. La revenirea din cantonament, vor continua meciurile amicale în vederea omogenizării relațiilor de joc, urmând ca pe 25 august să aibă loc debutul în sezonul competițional 2021/22, în faza a III-a a Cupei României, iar pe 28 august să ia startul și în campionat.

Articolul precedentRares Bogdan: ”Dacă era Marcel Boloş ministru, primeam banii pentru PNRR acum, nu în septembrie”
Articolul următorCentrul de vaccinare drive-thru din Galați, deschis până la începutul lunii septembrie