SC Oțelul Galați a câștigat categoric, scor 3-0 (1-0), partida susținută pe teren propriu, în compania formației CSM Focșani, în runda a 8-a a play-off-ului seriei a II-a a Ligii a 3-a. Lovitura de start a jocului a fost dată de fostul jucător al Oțelului, Silviu Ilie, pentru a celebra aniversarea a 11 ani de la câștigarea titlului de Campioană a României ce va avea loc mâine, 15 mai.

Scorul a fost deschis în minutul 18. Jardan a executat o lovitură de la colțul terenului, de pe partea dreaptă. a centrat în careu, iar Bogdan Panaite a trimis cu capul în propria poartă. După pauză oțelarii au mai marcat de două ori. În minutul 51 Juri Cisotti a marcat pentru 2-0 cu un șut puternic de la 17 metri, pe colțul scurt. În minutul 58 Vasile Jardan a fost faultat în careu. George Cîrjan a executat lovitura de la 11 metri, pe centru, și a marcat pentru 3-0.

Oțelul Galați: Ursu – Rus (min. 64 Farcaș), Yabre, Ghiocel, Nedelea – Adăscăliței, D. Cireș (min. 78 Nistor), Jardan (min. 64 Savu) – Cisotti, Cîrjan (min. 81 Green), Nica (min. 78 Cricimar).

CSM Focșani: Apenciucesei, Juncănaru, Bratu (cpt.), Panaite (min. 64 – Paizan), Negoiță, Strătilă (min. 59 – Manu), Săpunaru, Taciuc, L. Stoica (min. 64 – Dascălu), Pasăre (min. 59 – Rogoveanu), Băciuț (min. 79-Lemac)

Clasament
1. Oțelul Galați 67 puncte
2. CSM Focșani 2007 58 puncte
3. Aerostar Bacău 39 puncte
4. Metalul Buzău 36 puncte

În următoarea etapă, ultima a play-off-ului, Oțelul Galați va juca în deplasare, pe terenul celor de la Metalul Buzău. Partida se va disputa vineri, 20 mai, cu începere de la ora 18:00, pe stadionul Metalul.

Articolul precedentArhiepiscopia Dunării de Jos găzduiește Consiliului național ASCOR