Al doilea turneu din campionatul Diviziei A1 feminine, grupa a 4-a, desfășurat în Sala Dinamo din București, a fost încheiat de voleibalistele de la CSU Belor cu trei puncte, cu o înfrângere și o victorie, ambele după 5 seturi.

În primul meci al turneului, desfășurat vineri, gălățencele au pierdut cu scorul 3-2 jocul cu U Cluj-Napoca, (25-17, 21-25, 25-21, 16-25, 9-15). În acest meci, de la CSU Belor s-au remarcat: Saykova, Miclăuș și DoNascimento, toate cu câte 12 puncte realizate.

În cel de al doilea meci al turneului, sâmbătă, de la ora 17.00, gălățencele s-au impus cu scorul 3-2 în fața celor de la Dinamo București, o echipă care a jucat într-o formulă restrânsă cu mai multe junioare în lot, bucureștencele având multe indisponibilități din cauza infectărilor cu noul coronavirus.

CSU Belor Galați a câștigat primul set cu 25-21, (8-5, 16-15, 21-18), iar în setul doi gălățencele au cedat cu 21-25, (8-7, 16-15, 21-20). CSU Belor a condus cu 2-1 la seturi după ce a câștigat al treilea set tot cu scorul 25-21, (8-7, 16-13, 21-19). Setul patru s-a încheiat după prelungiri, scor 25-27, deși CSU Belor a avut 21-17. Setul decisiv a fost câștigat de CSU Belor cu 15-9, dominat în cea mai mare parte de formația gălățeană, (6-2, 10-5, 14-8).

Lara Vukasovic a fost cea mai bună jucătoare a meciului cu 25 de puncte realizate, urmată de Borislava Saykova cu 23 de puncte. Cele două au fost urmate de Anamaria Bedilă și Elena Becheva, ambele cu câte 12 puncte.

După jocurile de la București fetele de la CSU Belor Galați ocupă locul patru în clasamentul Diviziei A1 cu 11 puncte din 6 jocuri.

Următoarele meciuri pentru CSU Belor se vor juca la turneul de la Mangalia, duminică, 29 noiembrie, cu CS Medgidia, iar marți, 1 decembrie, cu nou promovata CSU Medicina Târgu Mureș.

Articolul precedentTe poți pensiona cu doi ani mai devreme dacă ai locuit cel puțin 30 de ani în municipiul Galați
Articolul următorÎn premieră, ALDE nu va avea reprezentanți în secțiile de vot la alegeri