Echipa de baschet de la CSM Galați a debutat cu o prestație bună în noua ediție a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Fără antrenorul principal Florin Nini, depistat pozitiv la coronavirus, formația gălățeană, condusă de secundul Cătălin Ștefănescu, pierzând la o posesie, scor 78-80, (20-24, 20-19, 21-23, 17-14), jocul cu SCM Timișoara.

Formația din Timișoara a câștigat primul parțial din meci cu socrul 24-20. În partea a doua gălățenii au oferit o prestație mai bună, au avut avantaj chiar și +5 pe tabelă, scor 33-28, dar formația din Timișoara a intrat la pauză cu avantaj pe tabelă, scor 43-40. Pe parcursul sfertului trei timișorenii s-au desprins chiar la 14 puncte, însă pe final gălățenii au recuperat din deficit și în sfertul 4 s-a intrat la scorul de 61-66.

Sfertul 4 s-a desfășurat cu cele două echipe alternând la conducere. CSM Galați a condus 73-71, însă pe final, cu 11 secunde rămase de disputat baschetbaliștii de la Timișoara au preluat conducerea, scor 80-77. Gălățenii puteau împinge meciul în prelungiri în final, însă Ciotlăuș a transformat doar una din cele trei libere de care a beneficiat în urma unui fault.

Punctele echipei gălățene fost reușite de: Sturanovic 14, Bruncevic 14, Hamilton 13, Brown 10, Eads 10, Konjevic 6, Ciotlăuș 6, Vlad 3, Negoițescu 2.

Vineri seara, gălățenii conduși de pe bancă de Cătălin Ștefănescu au ținut ritmul cu cei de la CSM Oradea până în ultimul sfert, când au cedat fără drept de apel. Astfel, meciul din Arena Antonio Alexe între CSM CSU Oradea și CSM Galați s-a încheiat cu scorul de 87-69 (15-21, 18-19, 23-20, 31-9).

Partida dintre Oradea și Galați a avut un debut echilibrat, după care echipa de la Dunăre a trecut la conducere, pe care avea să nu o mai cedeze până la pauză. Gălățenii au câștigat primul act cu scorul de 21-15, după care a avut un avantaj maxim de 14 puncte pe parcursul sfertului secund. CSM CSU Oradea avea să înjumătățească diferența până la pauză când se intra cu scorul de 40-33. CSM Galați a avut în prima repriză 8 recuperări ofensive, în timp ce elevii lui Cristian Achim au strâns doar 7 recueprări defensive.

Watson și Holt au avut un start excelent de repriză secundă și au marcat trei triple pentru Oradea, care egala rapid la 42 pe tabelă. Avantajul gazdelor a crescut la un maxim de 8 puncte. Bruncevic i-a împins pe gălățeni de la spate și scorul era din nou  egal 53-53 cu 2 minute până la ultima pauză. CSM Galați a încheiat mai bine sfertul trei iar cu un parțial de 7-3 porneau în avantaj ultima secvență de joc, scor 60-56. Scorul pe tabelă s-a echilibrat rapid în startul actului decisiv, 63-63 după două minute scurse. Nicolescu și Broussard au combinat pentru 5 puncte la rând, iar banca gălățeană solicita timp de odihnă. Gălățenii nu au avut reacție iar CSM CSU Oradea s-a desprins la 12 lungimi, 77-65 cu patru minute rămase din meci. Finalul jocului a fost fără istoric și CSM CSU Oradea s-a impus cu scorul de 87-69.

Duminică, 13 decembrie, de la ora 14.00, formația gălățeană a jucat cu CSM Târgu Jiu și a obținut prima victorie stagională. Formația gălățeană a învins cu scorul 87-71 (19-18, 29-21, 14-22, 25-10).

După primul sfert al jocului de la Oradea gălățenii au intrat în avantaj de un punct, scor 19-18. Avansul gălățenilor s-a mărit după al doilea sfert, parțial câștigat de CSM Galați cu scorul 29-21, 48-39 la general. Chiar dacă au pierdut sfertul trei, scor 22-14, gălățenii au intrat cu un avans de un punct în sfertul decisiv. În debutul sfertului patru gorjenii au egalat la 62, însă egalitatea nu a rezistat decât câteva minute pe tabela sălii din Oradea, echipa gălățeană s-a desprins în câștigătoare cu un parțial 6-0.

George Vlad a fost cel mai bun de la CSM cu 26 de puncte marcate, 6×3, Vlad a marcat 75% din aruncările de trei puncte. Pentru CSM Galați au mai marcat: Maksim Sturanovic 17p, Joshua Brown 13p, James Eads 12p, Kendarrius Hamilton 10p, Tarik Bruncevic 5p, Vlad Negoițescu 2p.

Americanul Joshua Brown a încheiat jocul în double-double, pe lângă cele 13 puncte Brown a încheiat jocul cu 10 pase decisive.

Primul turneu din actuala ediție a LNBM, disputat la Oradea, a fost încheiat de CSM Galați cu o victorie, 87-71 cu CSM Târgu Jiu, și două înfrângeri: 80-78 cu SCM Timișoara și 68-87 cu CSM Oradea.