Sâmbătă seara, pe stadionul Oțelul din Galați, FCSB a învins cu scorul de 1-0 (0-0) pe Oţelul Galaţi, într-o partidă amicală la care au asistat aproximativ 13.000 de spectatori

Unicul gol al întâlnirii disputate pe Stadionul Oţelul din Galaţi a fost înscris de Florinel Coman în minutul 67, care a șutat de la 14 metri, liber în careu, în vinclul din dreapta portarului Pop, intrat în poarta gălățenilor în urmă cu 4 minute.

Dorinel Munteanu a început meciul cu formula: Dur-Bozoancă – Farcaș, Yabre, Adăscăliței, Nedelea, Neagu, Jardan, Cîrjan, Kip, Cisotti, Nica. În partea secundă Dorinel Munteanu a făcut mai multe schimbări, iar pe teren au intrat: Rus, Berisha, Gorovei, Pop, Mabussi, D. Cieș, Mitroi. Chiar în debutul meciului căpitanul Ionuț Neagu a ieșit accidentat, iar locul său a fost luat de Cristi Sîrghi, acesta preluând și banderola de căpitan.

Antrenorul Anton Petrea a început partida cu următorul unsprezece: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Lixandru, Radunovic – Olaru, Edjouma, Oct. Popescu – Cordea, Tănase, Coman. În repriza secundă au mai jucat A. Vlad, Pantea, Haruţ, Şerban, Şut, Mamut, Dumiter, Oaidă, Creţu şi Stoica.

Pentru Oțelul urmează stagiul de pregătire de la Poiana Brașov, acolo unde roș-alb-albaștrii vor juca și trei meciuri de pregătire cu: FC Buzău (13 iulie), Unirea Slobozia (16 iulie) și FC Brașov (19 iulie) și Metaloglubus București (22 iulie). Ultima partidă înainte de debutul în campionat este programată pe 30 iulie, pe teren propriu, în compania formației secunde a celor de la Farul Constanța. Prima etapă în noua stagiune a Ligii 2 este programată sâmbătă, 6 august.