Naţionala de volei masculin a învins miercuri, la Sala Sporturilor ”Dunărea” din Galaţi, reprezentativa Albaniei, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-15, 25-16), în primul meci din grupa G preliminară a Campionatului European din 2023.

Victoria tricolorilor s-a concretizat în 67 de minute. După 25-16 în secvența de debut, 8-6, 16-14, 21-16, România și-a adjudecat setul secund cu scorul 25-15, 8-5, 16-7, 21-13, în timp ce în al treilea parțial România s-a impus cu scorul 25-16, 8-5, 16-10, 21-14.

Cel mai bun marcator al României a fost Mircea Peța cu 11 puncte, urmat de Robert Aciobăniței cu 10 puncte, Rareș Bălean 9 puncte, Marian Bala și Alexandru Rață câte 6 puncte, Răzvan Mihalcea, Claudiu Dumitru și Robert Călin câte 3 puncte, Andrei Butnaru, Bela Bartha și Marius Iftime câte un punct. Pentru România au mai evoluat cei doi jucători libero Vlad Kantor și Sergio Diaconescu.

În continuare, programul tricolorilor antrenaţi de Sergiu Stancu este: Elveţia – România (7 august), România – Bosnia (10 şi 13 august), România – Elveţia (17 august) şi Albania – România (20 august).

Prima clasată în fiecare din cele şapte grupe, plus cinci echipe de pe locul 2 cu cea mai bună linie de clasament, vor obţine calificarea la turneul final al Campionatului European de anul viitor.

Articolul precedentCuantumul ajutoarelor de urgență acordate populației pentru combaterea efectelor fenomenelor meteorologice deosebite, mărit pentru anul 2022