CSM Galați a pierdut al treilea meci consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin în fața celor de la CSM TG. Jiu, echipă care până la meciul cu echipa lui Florin Nini nu câștigase decât două meciuri, în fața ultimei clasate, Laguna București. CSM Tg Jiu a învins cu 85-63 (22-17, 21-11, 22-11, 20-24) pe CSM Galați, într-o partidă care a contat pentru runda a 23-a, a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

CSM Galați a debutat perfect și Stan făcea 1-8 după puțin peste două minute. În decurs de un minut CSM Târgu Jiu a reușit să treacă în avantaj cu and-one-ul lui Frye (9-8). Gibbs și Harris-Dyson au răspuns de la linia de fault pentru oaspeți și ecartul devenea de trei puncte. A venit un run de 9-0 pentru gorjeni și scorul devenea 18-12, iar la finalul sfertului inaugural scorul a fost 22-17. Weinberg a dus diferența la 10 puncte, scor 27-17, Galațiul a revenit apoi la 4 puncte în spatele gorjenilor, dar foarte rapid cei de la CSM Târgu Jiu aveau să se desprindă la 13 puncte (38-25), pentru ca la pauză scorul să fie 43-28.

Mai bine de două minute au trecut din repriza secundă până la primele puncta ale gălățenilor și ecartul devenea de 22 de puncte cu tripla lui Weinberg (52-30), diferența ajungând apoi la 24 de puncte cu trei minute rămase din al treilea parțial (59-35), perioadă pe care CSM Târgu Jiu a încheiat-o cu 65-39. Gazdele au avut 30 de puncte în față la 69-39, diferența urcând până cel mult la 34 în sfertul patru, iar partida s-a terminat cu 85-63 pentru gorjeni.

În etapa a 24-a CSM Galați o să evolueze pe teren propriu împotriva lui CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Pentru CSM Galați au marcat: Harris Dyson 9p, Petică 5p, Mitrovic 6p, Calenic 2p, Stan 4p, Armuș 5p, Gibbs Jr 13p, Ciotlăuș 19p.

Articolul precedentAccident mortal la Pufești. Directorul unei școli din Tecuci s-a izbit frontal cu autoturismul cu un autotren condus de un șofer din Turcia
Articolul următorSporting Liești a câștigat ultimul meci de pe teren propriu în sezonul regulat al Ligii a 3-a