Miercuri, 29 martie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Galați, Handbalistele de la CSM Galați, ocupanta ultimului loc în Liga Florilor, a întâlnit lidera clasamentului, CSM București. Chiar dacă echipa bucureșteană a venit la Galați fără Neagu, Dindiligan, Omoregie și Dembele, în timp ce Davidsen și Sudakova au stat doar pe bancă, valoarea jucătoarelor care au intrat pe teren a fost superioară celei ale echipei pregătite de Daciana Balaban și s-a impus cu 32-26 (17-13).

Fetele de la Galați au dat o replică bună și chiar au fost în mai multe rânduri la conducere pe tabela de marcaj, chiar și la două goluri, scor 7-5 în minutul 12. După acest scor bucureștencele au marcat de 4 ori fără să primească gol și au preluat conducerea pe tabela de marcaj, 7-9 în minutul 17. CSM Galați a egalat din nou, 12-12 în minutul 23, dar la pauză CSM București a intrat cu un avantaj de 4 goluri, 1-17.

După pauză primele care au marcat au fost oaspetele, iar în minutul 45 diferența s-a majorat la 7 goluri, scor 19-26. Cea mai mare diferență de scor a fost de 8 goluri, în minutul 56, scor 24-32, însă până la final doar gazdele au mai marcat de două ori, prin lazăr și Ichim și rezultatul final a fost 26-32.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -10 goluri, Prescură -3, Bichir -3, Manolachi -2, Sandu -2, Lopătaru -1, Corban -1, Taivan -1, Ichim -1, Lazăr -1, Prodan -1. Pe lângă golul marcat, Prodan a avut și 11 intervenții reușite, iar Aron o intervenție reușită.

Pentru CSM București au marcat: Arntzen 9, Pintea 7, Zaadi 3, Alivodic 3, Rotaru 2, Mohamed 2, Ailincăi 2, Gogîrlă 1, Klikovac 1, Stoica 1, Eriksson -1. În poartă, Glauser a avut 6 intervenții, iar Eriksson 3 intervenții.

Articolul precedentAlexandra Păcuraru: Marea trădare națională, AUR întoarce spatele României
Articolul următorFinanțare proiecte prin PNRR în valoare de 26,8 milioane de euro ce vizează modernizarea a 17 blocuri din diferite cartiere ale municipiului Galați