CSM Galați a obținut astăzi o victorie muncită în partida din etapa a 25-a din Liga Florilor. Gălățencele și-au apropiat victoria pe final de meci, după o partidă echilibrată, în care ambele echipe au fost pe rând la conducerea jocului.

CSM Galați a condus cu 2-0 în startul meciului, după ce ploieștencele au ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 2, la scorul de 0-0. Fetele de la Activ au marcat apoi de cinci ori fără să primească gol și în minutul 13 conduceau cu trei goluri, scor 2-5. Fetele de la galați au marcat golul 3 abia în minutul 14, după 11 minute fără gol marcat. În minutul 17 CSM Galați a trecut din nou la conducere, scor 6-5 și au avut apoi și două goluri avantaj, 8-6, 9-7 și 10-8. Ploieștencele au revenit și pa pauză scorul a fost egal, 14-14.

În repriza a doua primele care au marcat au fost handbalistele de la Activ, dar acestea nu au reușit să se distanțeze la mai mult de un gol. Gălățencele au preluat din nou conducerea și au avut din nou două goluri avans, 21-19 în minutul 42. Vălean a marcat pentru 22-20 în minutul 43, dar a urmat o serie de 3 goluri legate ale ploieștencelor care au revenit la conducere, scor 22-23 în minutul 50. Activ a condus ultima dată în minutul 52, scor 23-24. De la 25-25 în minutul 56, gălățencele au marcat de 4 ori la rând și s-a distanțat la 4 goluri, scor 29-25, cea mai mare diferență de scor din acest meci. După eliminarea de două minute a Cristinei Marcu, ploieștencele au marcat două goluri, și au redus handicapul, scor 29-27, scor final.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -7 goluri, Cioaric -7, Vizitiu -6, Vălean -6, Balaban -2 și Bokaric-1. Gălățencele au rămas pe locul 13, cu 13 puncte, iar sâmbătă, în etapa a 26-a, vor întâlni pe SCM Rm. Vâlcea.

Articolul precedentAudienţele şi activitatea cu publicul sunt suspendate la CJ Galați
Articolul următorA murit Ion Dichiseanu – Îndrăgitul actor s-a stins la vârsta de 87 de ani