Liderul AUR George Simion a lansat o serie de acuzații după ce Călin Georgescu a fost săltat din trafic și dus la audieri. „Era în drum spre sediul AUR când l-au oprit. Centralizam semnăturile și mai aveam de lucrat la dosarul candidaturii, urma să depunem candidatura. Am vrut să depunem azi, tocmai ca să prevenim ce s-a întâmplat, de asta au intrat ei în panică”, a spus Simion. El vorbește de o „lovitură de stat” și acuză că „cei din rețeaua Soros vor sa captureze puterea și să creeze un bloc dușman, opus lui Trump”.

„Ceea ce am văzut azi confirmă lovitura de stat din 6 decembrie. Trăim într-o dictatură, ce s-a întâmplat azi confirmă lovitura de stat. Dacă nu ne mișcăm, zilele viitoare vor reuși să instaleze dictatura pe mulți ani de acum înainte. Cei din rețeaua Soros vor sa captureze puterea și să creeze un bloc dușman, opus lui Trump. E nevoie să iasă lumea în strada, sâmbătă. Oricine crede în democrație să iasă în stradă. De aceea trebuie să fim cât mai mulți în stradă sâmbătă, nu putem să fim doar 3-4 5 mii de oameni”, a afirmat liderul AUR la Realitatea Plus.

George Simion a precizat că procurorii ar fi aflat că partidul său pregătea înscrierea candidaturii lui Călin Georgescu la prezidențiale, astfel că „s-au precipitat”.

„Eu m-am ferit să spun asta cu subiect și predicat (n.red – despre demersul AUR de a depune candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale). Georgescu era în drum spre sediul AUR când l-au oprit. Centralizam semnăturile și mai aveam de lucrat la dosarul candidaturii, urma să depunem candidatura. Am vrut să depunem azi, tocmai ca să prevenim ce s-a întâmplat, de asta au intrat ei în panică. Am și informații din IGPR despre cum s-a desfășurat acțiunea care mă fac să înțeleg cât de disperați sunt acești oameni. Încă de azi-noapte au chemat la lucru angajați, să transcrie convorbirile telefonice, i-au clonat telefonul”, a mai spus Simion.

 

Sursa: Realitatea din AUR

Articolul precedentPARCHETUL GENERAL CERE ARESTAREA ÎN LIPSĂ A LUI HORAȚIU POTRA. ACȚIUNEA PENALĂ, PUSĂ ÎN MIȘCARE PENTRU 21 DE INCULPAȚI
Articolul următorMOȚIUNEA DE CENZURĂ ÎMPOTRIVA GUVERNULUI CIOLACU, DEZBĂTUTĂ ȘI VOTATĂ VINERI ÎN PARLAMENT