Gălățenii au câștigat „Cupa Arcada” la volei masculin

Gălățenii au câștigat „Cupa Arcada” la volei masculin, competiţie amicală desfăşurată, în acest weekend, în Sala Sporturilor „Dunărea”.

CSM Arcada s-a impus în toate cele trei meciuri disputate în cadrul turneului: 3-0 cu Gloria Buzău, 3-0 cu SCM „U” Craiova şi 2-1 cu Hebar Pazardjik. Pe poziţia secundă s-a clasat echipa bulgară, care a dispus cu 3-2 atât de Craiova, cât şi de Buzău. Treapta a treia a podiumului le-a revenit craiovenilor, după 3-0 cu Gloria Buzău, echipă nou-promovată în prima ligă.

„Cupa Arcada”, competiţie tradiţională la Galaţi, aflată la cea de-a 28 ediţie, a fost câştigată astfel de echipa gazdă. Cel care a primit trofeul a fost noul căpitan al gălăţenilor, coordonatorul spaniol Guillermo Hernan. Organizatorii au înmânat în total aproape 40 de cupe și medalii jucătorilor, antrenorilor, dar și unor foste glorii ale voleiului.

Zece jucători străini, la Arcada

Sâmbătă, între cele două meciuri ale zilei, Arcada şi-a prezentat lotul cu care va aborda noul sezon competiţional, în care va trebui să-şi apere titlul de campioană naţională. În componenţa formaţiei gălăţene se află zece străini: Guillermo Hernan (Spania), Krasimir Georgiev (Bulgaria), Vasile Talpă (Moldova), Niels Klapwijk (Olanda), Julien Bissette (St. Lucia), Jose Manuel Carrasco Angulo (Venezuela), Miloș Terzici (Serbia), Antonio Silmar de Almeida (Brazilia), Arnel Cabrera (Porto Rico) şi Kristo Kollo (Estonia).

Jucătorii români ai Arcadei sunt: Marian Bala, Ciprian Matei, Liviu Cristudor, Mihai Gheorghiță și Vlad Cuciureanu. Acestora li se alătură trei juniori: Alexandru Lefterache, Dragoș Nedelcu și Alexandru Macovei.

Stafful tehnic al echipei este alcătuit din Sergiu Stancu, antrenor principal, Răzvan Tănăsescu, antrenor secund, Mircea Roșu, scouter, Carlo Sati, preparator fizic, și Eugen Pascale, fizioterapeut.

Sezonul intern va debuta pe 12 octombrie, când Arcada va juca la Galați cu nou promovata Gloria Buzău. În runda secundă, campionii vor juca, tot pe teren propriu, cu SCM „U” Craiova, pe 19 octombrie.

Articolul precedentGările gălăţene, „curăţate” de hoţi, cerşetori şi taximetrişti necinstiţi
Articolul următorUn gălăţean, prins beat la volan de poliţiştii de frontieră brăileni