Pugilistul gălățean Alexandru Dumitru Suvache a câștigat medalia de argint la Campionatul European al cadeților, turneu ce s-a disputat la Sarajevo, în Bosnia și Herțegovina. În limitele categoriei 54 de kg, Suvache a pierdut la limită, scor 1-4, finala cu ucraineanul Ivan Bezuhlyi.

Până la finală Alexandru Suvache i-a învins pe Strahinja Rasovic, Serbia, 3-2, în semifinale, în sferturi Suvache a trecut de Riduan Gashi, Albania, cu 5-0, și tot cu decizie unanimă s-a impus și în primul tur cu Mohammed Ahmed (Israel).

Alexandru Dumitru Suvache este legitimat la Clubul Sportiv Municipal Dunărea Galați unde este pregătit de maestrul Costel Burlacu, antrenor emerit.

Articolul precedentOțelul și-a prezentat lotul cu ocazia meciului dintre echipa campioană a României de acum 10 ani și o națională a fotbaliștilor din aceeași perioadă
Articolul următorTeatrul Dramatic „Fani Tardini”, la Festivalul Internaţional de la Sibiu