Fotbaliştii de la SC Oţelul Galaţi au câştigat, miercuri, cu scorul de 2-1 (1-1), meciul amical cu echipa de Liga a III-a Sportul Chiscani, disputat pe Stadionul „Oţelul”. Gălăţenii au reușit astfel să obțină cel de-al doilea succes din perioada precompetițională de vară.

Roș-alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 30, prin George Cîrjan, iar oaspeții au restabilit egalitatea zece minute mai târziu. Imediat după pauză, în minutul 47, Marius Matei a transformat o lovitură de pedeapsă și a stabilit scorul final al jocului.

Antrenorul Oţelului, Stelian Bordieanu, a început partida cu următoarea formulă de echipă: Udeanu – Al. David, Ghiocel, Puțanu, Balint – Stoian, Moglan, Chiriac, Al. Stan – Antohi, Cîrjan. În repriza secundă, pentru gălăţeni a evoluat formaţia: Iliescu – Al. Vasile, Gâță, Puțanu, Manău – R. Dumitru, M. Dumitru (A. Bordieanu) – A. Munteanu, M. Manea, Sălăgeanu – Matei.

În acest joc au fost testați mijlocașii Robert Dumitru (junior venit în probe de la FC Voluntari) și Marian Manea (Metalul Buzău).

În această vară, Oţelul a învins formaţia SR Braşov, scor 2-1, pe 21 iulie, în cantonamentul de la Tărlungeni, şi a remizat cu Metalul Buzău, scor 1-1, într-un joc disputat pe 4 august.

Următoarea dispută amicală a gălăţenilor va avea loc sâmbătă, 11 august, în deplasare, pe terenul echipei CSM Râmnicu Sărat.

Articolul precedentMii de bolnavi de cancer, puși pe drumuri după ce Radioterapia Spitalului Județean Galaţi s-a închis
Articolul următorFestivalul Internaţional de Folclor „Doina Covurluiului” începe astăzi la Galaţi