Fotbalistele gălăţene s-au calificat în semifinalele Cupei României

Fotbalistele de la Universitatea Galaţi s-au calificat, miercuri, în semifinalele Cupei României, după ce au învins în sferturile de finală formaţia CSS Târgovişte.

Partida, disputată la Galaţi, a fost dominată de formaţia gazdă, care s-a impus cu scorul de 4-1 (3-0). A fost cel de-al doilea meci consecutiv între cele două echipe, după cel disputat duminica trecută, în prima etapă a returului Ligii I. În partida de acum trei zile, gălăţencele au câştigat, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0).

În meciul de miercuri, de pe Stadionul „Siderurgistul”, marcatoarele golurilor Universităţii au fost: Loredana Nica – 3 (unul din penalty) şi Andreea Surcică. Celelalte trei meciuri din sferturile de finală ale Cupei României se vor disputa în perioada 24-27 martie.

După această calificare, obţinută în premieră, FC Universitatea va reveni la meciurile din Liga I, urmând să întâlnească, duminică, pe teren propriu, echipa Fortuna Becicherecul Mic.

Articolul precedentFetiţă de 10 ani, violată de un recidivist condamnat tot pentru infracţiuni sexuale