Fetele de la FC Universitatea, victorie clară cu Fair Play Bucureşti. următorul meci va avea loc peste trei săptămâni, cu Olimpia Cluj.

FC Universitatea a obţinut o victorie categorică, scor 4-0, în partida cu Fair Play Bucureşti, disputată astăzi, în deplasare, în etapa a treia din prima ligă de fotbal feminin.

În prima parte a meciului, jucătoarele de la Fair Play au avut două mari ocazii de a înscrie: portarul Natalia Munteanu a scos o minge grea de sub transversală, respectiv un şut care a lovit bara. Apoi, FC Universitatea a reuşit să se impună, până la pauză înscriind pentru echipa gălăţeană Monica Benţoiu (min. 34) şi Carmen Marcu (min. 37).

În minutul 51, basarabeanca Cristina Cerescu, abia transferată la începutul săptămânii din postura de fundaş central al echipei naţionale a Rep. Moldova, a marcat primul său gol pentru FC Universitatea.  Tot Cerescu, jucând ca mijlocaş, a înscris golul de 4-0 în min. 65.

Echipa gălăţeană a început partida în formula: Natalia Munteanu – Maria Stamate, Alexandra Ivan, Ana Arnăutu, Valentina Ivan – Lidia Moacă, Irişka Topal, Cristina Cerescu – Monica Benţoiu, Carmen Marcu, Andreea Surcică. Au mai jucat Olga Cuşinova, Nicoleta Lepădatu şi Elena Ivan.

Următorul meci pentru FC Universitatea Galaţi va avea loc peste trei săptămâni, câns o va întâlni, la Galaţi, pe Olimpia Cluj, deţinătoarea titlului de campioană.

Iată cum s-au încheiat celelelte partide disputate astăzi în etapa a treia din Liga I: Fortuna Becicherecu (Timiş) – Universitatea Alexandria 6-0, Piroş Security Arad – Luceafărul Filiaşi 6-0, Heniu Prundu Bârgăului (Bistriţa Năsăud) – CSS Târgovişte 4-1 şi Selena Constanţa – Independenţa Baia Mare 1-5. Meciul Vasas Odorhei – Olimpia Cluj a fost amânat.

Articolul precedentZeci de rable, ridicate de pe domeniul public de Primăria Galaţi