Echipa feminină de volei CSU Belor a fost învinsă de campioana României

Echipa feminină de volei CSU Belor Galaţi a fost învinsă, pe teren propriu, de formaţia CSM Bucureşti, campioana României, cu scorul de 3-0.

Meciul, disputat sâmbătă după-amiază în Sala Sporturilor „Dunărea”, a fost dominat de oaspete de la un capăt la celălalt. Chiar dacă gălăţencele veneau după prima lor victorie în acest campionat (3-1 cu Dinamo), în faţa campioanei en-titre nu au avut nicio şansă. În setul al treilea, gazdele au mers totuşi cap la cap cu mult mai titratele lor adversare, dar experienţa superioară a acestora a făcut diferenţa pe final. Bucureştencele s-a impus cu 3-0 (25-13, 25-14, 27-25), după o oră şi 3 minute de joc.

Pentru formaţia pregătită de Ileana Berdilă au punctat în meciul din etapa a 16-a: Adriana Dudnic 9, Anamaria Berdilă 8, Edina Selimovici 8, Sidney Wilson Paige 8, Elizaveta Suslova 4, Ramona Postea 2 şi Elitsa Barakova 1.

În clasamentul Diviziei A1, CSU Belor a rămas pe ultimul loc – 9, cu 3 puncte. În acest sezon, din cauza retragerilor şi excluderilor, din prima ligă nu va retrograda nicio echipă. În runda următoare, joi, 7 martie, gălăţencele vor întâlni, tot pe teren propriu, formaţia „U” Cluj-Napoca, aflată pe locul 7.