Echipa de baschet de la CSM Galați continuă cursa de calificare în play-off-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Sâmbătă și duminică, la Sibiu, CSM Galați a disputat două jocuri în LNBM, cu CSU Sibiu, sâmbătă, și cu FC Argeș Pitești.

Sâmbătă, gălățenii au întâlnit pe CSU Sibiu, echipă aflată pe locul 2 în LNBM, gazdele turneului. Sibienii s-au impus cu 94-75 (29-20, 18-14, 21-18, 26-23). Pentru gălățeni, cele mai multe puncte au fost realizate de Konjevic -20. Celelalte puncte au fost realizate de Sturanovic -15, Hamilton -13, Brown -11, Vlad -5, Bruncevic -4, Ciotlăuș -4, Eads -3.

Duminică, gălățenii au produs una dintre surprinzele campionatului, învingând cu scorul de 77-73 (17-9, 26-25, 17-15, 17-24), echipă ce ocupa locul 4 în LNBM.

CSM Galați a început meciul în forță și a câștigat primul sfert cu scorul 17-9. Al doilea parțial s-a jucat echilibrat, CSM s-a impus la limită, scor 26-25, dar avansul de la pauza mare a fost de +9 grație sfertului inaugural.

În partea secundă gălățenii și-au menținut avansul consistent pe tabelă, au condus chiar și cu +16, 52-36, după o aruncare de afară a lui Eads. Înaintea sfertului decisiv CSM Galați a intrat cu +11 avantaj, sfertul trei fiind adjudecat de CSM cu 17-15. Argeșenii au încercat revenirea în sfertul decisiv, s-au apropiat la 5 puncte pe finalul jocului, cu 16 secunde înainte de final. Brandon a transformat o liberă, a trecu la +6 CSM în avantaj, Piteștiul a mai marcat o dată cu patru secunde înainte de final, dar victoria nu a putut fi pusă în pericol.

James Eads III a fost cel mai bun marcator de la CSM cu 19 puncte, secondat de Davor Konjevic 17 puncte, Traik Bruncevic 12 puncte și Maksim Sturanovic 11 puncte. Pentru CSM Galați au mai marcat: Drew Brandon 8p, George Vlad 5p, Marius Ciotlăuș 5p.

Echipa pregătită de Florin Nini este pe 11 în clasamentul la zi din LNBM cu 26 de puncte din 19 meciuri. În etapa următoare, CSM Galați va întâlni pe CSO Voluntari, sâmbătă, 17 aprilie.

Articolul precedentCu două înfrângeri și o victorie, CSM Arcada rămâne lider în play-off
Articolul următorCHA CHA LITIX! Episodul 186. Sindicaliștii cu Rădoi, lăsați fără merdenele