CSM Galați este matematic retrogradată după ce sâmbătă și duminică au pierdut meciurile cu SCM Rm. Vâlceai și HC Zalău. Dacă în meciul cu Vâlcea nu puteau emite pretenții prea mari, în meciul cu zalău au ținut aproape și au sperat până în ultimul minut după ce au condus aproape în permanență până în minutul 52. Vâlcea a câștigat cu 35-20 (16-9), iar zalăul a trecut de Galați cu 22-20 (8-10).

În meciul dintre Vâlcea și Galați, primele au marcat fetele lui Florentin Pera, dar abia în minutul 5. Gălățencele au înscris prima dată în minutul 10, când Vâlcea avea 5-0. Vâlcea a defilat în jocul cu echipa din galați și pe final s-au impus la 15 goluri diferență, după ce la pauză au avut 7 goluri avantaj.

În meciul cu SCM Rm. Vâlcea pentru gălățence au marcat: Corban 8, Cioaric 3, Knezevic 2, Gheorghe 2, Marcu 2, Lopătaru 1, Vizitiu 1, Andrița 1.

În meciul cu Zalău, CSM Galați a condus cu 3-1 în minutul 5, pentru ca Zalăul să preia conducerea în minutul 10, scor 3-4. În minutul 18 Galațiul avea 3 goluri avans, scor 7-4. Zalăul a marcat golul 5 abia în minutul 19 și în minutul 26 s-a apropiat la un gol, scor 8-7. Două goluri marcate de Cioaric de la 7 metri au duus iar echipa din Galați la 3 goluri, iar Vrabie a stabilit scorul pauzei, 10-8 pentru SCM Galați.

În repriza a doua Galațiul a avut ultima dată avantaj de 3 goluri în minutul 42, scor 14-11. În minutul 46 Zalăul a egalat la 15, iar în minutul 53 Vrabie a adus echipa lui Gheorghe Tadici la conducere, scor 17-18. Dindiligan a majorat avansul zălăoancelor la două goluri și până la final nu au mai cedat avantajul reușind să se impună cu 22-20.

Pentru gălățence au marcat: Andrița 9, Cioaric 6, Gheorghe 2, Balaban 2, Bokaric 1.

CSM Galați a rămas pe locul 13 în clasament ,cu 13 puncte acumulate în 25 de partide.

Articolul precedentAutoturism semnalat furat din Marea Britanie, depistat de polițiștii de frontieră gălățeni
Articolul următorIon Mihai Pacepa, erou sau trădător? Poveștile inventate de securiști și „Moartea Fantomelor” după fuga generalului- Dezvăluiri incendiare, la „Culisele statului paralel”