Campionii de la CSM Arcada au obținut 3 puncte în urma turneului de la Zalău, cu două victorii și o înfrângere. Gălățenii au câștigat un punct în primul meci din play-off-ul Diviziei A1. Băieții lui Sergiu Stancu au încheiat cu scorul 2-3 jocul de la Zalău cu cei de la SCMU Craiova.

Craiova a intrat mai bine în meci și a condus cu 2-1 la seturi. După 25-13 în setul inaugural gălățenii au egalat situația la general, 1-1, scor 25-22, dar Craiova s-a impus și în setul trei cu 25-16. Gălățenii au revenit și au egalat la 2 situația la seturi după 25-19 în setul patru, iar meciul a fost împins în prelungiri. Setul decisiv, desfășurat sub semnul echilibrului, s-a încheiat cu 17-15 în favoarea formației doljene, după ce campionii au ratat două mingi de meci (14-13, 15-14).

Niels Klapwijk a fost omul meciului cu 33 de puncte realizate. Pentru CSM Arcada au mai punctat: Filip Sestan 17p, Marian Bala 11p, Eugene Stuart 6p, Alexey Nalobin 5p, Mihajlo Stankovic 1p.

Derby-ul primul turneu din play-off-ul campionatului masculin de volei s-a încheiat cu victoria celor de la SCM Zalău cu scorul 3-1 (25-22, 22-25, 25-22, 25-23). Chiar dacă sălăjenii și-au adjudecat toate cele trei puncte derby-ul a fost echilibrat, echipa cu precizie mai mare în finalul setului a devenit câștigătoare.

Primele trei seturi s-au încheiat cu 25-22, cu 2-1 la general pentru Zalău. În setul patru gălățenii au condus 23-21, dar SCM Zalău a revenit și s-a impus cu 3-2.

După 1-3 în debutul play-off-ului și 2-3 în a doua etapă din prima grupă valorică a primei ligi masculine de volei, CSM Arcada a câștigat primul meci din actuala ediție a play-off-ului Diviziei A1. În ultimul meci al turneului de la Zalău echipa pregătită de Sergiu Stancu s-a impus în cinci seturi, scor 3-2, în jocul cu Steaua București.

Steaua a condus cu 1-0 și 2-1, după 25-21 și 25-17, după ce gălățenii au câștigat setul 2 cu 25-23. Arcada a egalat scorul pe tabelă în setul patru după 25-19 și a împins meciul în prelungiri. Setul decisiv a fost câștigat de campioana ultimelor două sezoane cu scorul 15-12.

Cu cele două puncte acumulate în jocul cu Steaua echipa masculină de volei CSM Arcada conduce grupa de play-off din A1 cu 58 de puncte, patru puncte avans față de SCM Zalău. Pe trei sunt cei de la Craiova cu 50 de puncte, iar grupa este închisă de Steaua cu 47 de puncte.

Titlul în Divizia A1 se va decide în urma turneului de la Galați, în perioada 15-17 aprilie, unde CSM Arcada va juca după programul: 15 aprilie, cu SCMU Craiova, 16 aprilie, cu SCM Zalău, și 17 aprilie, cu Steaua.

Articolul precedentBilanț coronavirus 11 aprilie: 3.302 infectări noi și 129 de decese în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților la ATI a trecut de 1500
Articolul următorDupă înfrângerea cu CSU Sibiu, CSM Galați a învins duminică pe FC Argeș Pitești