Echipa feminină de volei CSU Belor și-a încheiat parcursul în actuala ediție a Cupei României. După victoria cu 3-0 ( 25-20, 25-16, 25-19) în meciul din ”optimi” cu U Cluj-Napoca, formația gălățeană a pierdut jocul din sferturile de finală, scor 1-3, cu CSM Târgoviște, liderul la zi din campionatul Diviziei A1.

Gălățencele au câștigat setul în chiar debutul meciului, în prelungiri, scor 26-24. În celelalte trei seturi din meci CSM Târgoviște s-a impus: 25-17, 25-17, 25-10.

Adina Roșca a fost cea mai bună realizatoare de la CSU Belor Galați, cu 12 puncte. Pentru formația gălățeană au mai punctat: Andrea Lakovic 11p, Elena Becheva 10p, Borislava Saykova 10p, Anamaria Berdilă 6p, Sorina Miclăuș 3p.

Pentru CSU Belor este al doilea set pe care îl câștigă în fața liderului la zi din campionat, CSM Târgoviște, după parțialul adjudecat în turneul de la Galați, în campionatul Diviziei A1 la volei feminin.