CSM Galați și Steaua București s-au întâlnit sâmbătă seara, pe patinoarul Dunărea din Galați, în prima partidă din dubla care contează pentru Liga Națională de Hochei. După cele trei reprize, în care s-au marcat 12 goluri, scorul a fost egal, 6-6, iar învingătoarea a fost decisă la penalty-uri. Steaua a marcat de două ori din cinci încercări, iar gălățenii nu au înscris niciodată, din 4 încercări. Hocheiștii de la CSM Galați aveau nevoie de victorie pentru a rămâne în cursa pentru primele 3 locuri ale clasamentului.

Mircea Constantin a deschis scorul pentru gălățeni în minutul 17, dar steliștii au reușit să egaleze prin Andrei Gherasimov. După primele 20 de minute, scorul a fost 1-1.

Repriza a doua a fost mai bogată în goluri. Gazdele au marcat de 3 ori prin Yuri Nazarov, Roland Benedek și Konstantin Chernyuk, în vreme ce oaspeții au înscris prin Florin Creangă. CSM Galați a condus cu 4-2 după două reprize de hochei de foarte bună calitate.

Repriza a 3-a a fost dramatică. Steaua a marcat după numai 21 de secunde prin Anton Ruban și a egalat la 4 prin Alexandr Vasilyev. Alexei Baskov a readus Galațiul la conducere, dar Steaua a marcat de două ori, prin Irimia și Georgescu, și a preluat pentru prima dată conducerea în acest meci, în minutul 20 al ultimei reprize. Cu o secundă înaintea finalului de meci, Mircea Constantin a marcat pentru CSM Galați și a trimis meciul la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare gălățenii au ratat prin Mircea Constantin, Szabolcs Hildebrand, Artyom Sursov și Alexei Baskov, iar Steaua a marcat de două ori prin Anton Ruban și Alexandr Vasilyev, ratând și ei 3 încercări.

După 19 meciuri jucate, CSM Galați este pe locul 4, cu 36 de puncte, la un punct de ocupanta locului 3, Corona Brașov.

Articolul precedentZiua culturii în România și Republica Moldova: duplex de politici culturale
Articolul următorCSM Galați câștigă categoric confruntarea cu Laguna București de pe teren propriu