SCM U Craiova a trecut cu 85-76 (20-19, 21-24, 23-13,21-20) de CSM Galați,într-o partidă din runda 30 a primului tur al Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Baschetbaliștii pregătiți de Florin Nini au jucat mai bine în primele două sferturi și conduceau la pauza mare cu 43-41, după ce au cedat primul sfert 19-20 și l-au câștigat pe al doilea cu 24-21.

A urmat un sfert 3, în care gălățenilor nu le-a reușit aproape nimic, iar oltenii au trecut la conducerea partidei și a fost câștigat de craioveni cu 23-13. după ce au avut un maximum de +8 pe tabelă, scor 46-54, avans ce s-a păstrat și la finalul sfertului, iar înaintea ultimelor zece minute de joc craiovenii conduceau cu 64-56. În debutul sfertului decisiv Craiova s-a desprins la +13, 58-71. CSM Galați a declanșat cursa de urmărire în ultimele cinci minute ale meciului, iar cu 1.54 minute rămase de jucat s-a apropiat la trei puncte în urma unei triple a lui Eads. Craiovenii au gestionat mai bine finalul meciului și s-au impus cu 85-76.

Pentru CSM Galați au marcat : Eads 25, Hamilton 16, Ciotlăuș 14, Konjevic 11, Sturanovic 6, Brandon 4.

În cealaltă partidă a zilei, Dinamo a învins cu 74-72 pe CSM Tg Jiu și lupta pentru ultimul loc de play-off va fi decisă după meciurile restante.

CSM Galați ocupă locul 8, ultimul calificant în play-off-ul LNBM și mai are de disputat o singură partidă din primul tur, restanța cu CSM Oradea.

Dinamo mai are două partide restante, cu CSU Sibiu și BCM U FC Argeș Pitești, iar dacă va pierde ambele meciuri, CSM Galați se va califica în play-off.