CSM Galați a pierdut fără drept de apel primul meci din cadrul turneului de la Constsnța. Echipa lui Florin Nini a fost învinsă cu 86-63 (22-13,22-17, 23-19,19-14) de CSO Voluntari.

CSM Galați și CSO Voluntari au început partida sub semnul echilibrului și cu destul de puține puncte marcate. Cu patru minute până la finalul actului inaigural scorul era de 13-11 pentru ilfoveni. Gălățenii au mai marcat doar în două rânduri de la linia de libere, iar CSO Voluntari nu avea cum să nu profite și s-a desprins la 22-13, după primele 10 minute de joc. La relaurea jocului, diferența a crescut la peste 10 puncte. Avantajul echipei antrenate de Sasa Ocokoljic nu a fost pus deloc în pericol iar cea mai mare diferența se consemna exact la pauză, 44-30.

În sfertul trei gălățenii au revenit la doar două posesii în urma adversarului, 52-46 dar nu au putut ține însă ritmul și Voluntari s-a desprins din nou până la finalul sfertului, când scorul ajungea la 67-49. Ilfovenii au început actul decisiv cu un run de 7-0 și soarta meciului era clară. Partida nu a mai avut istoric și s-a încheiat cu scorul de 86-63, cea mai mare diferență fiind de 25 de puncte, 84-59 și 86-61.

Kendarrius Hamilton a fost principalul remarcat de la Galați cu 21 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Pentru gălățeni au mai marcat: Brown -13, Bruncevici -10, Negoițescu -5, Ciotlăuș -5, Sturanovic -4, Ardelean -4, Vlad -1. A mai jucat Vaida.

Vineri, de la ora 16.00, CSM Galați va juca cu Athletic Constanța, un duel al ultimelor două clasate în LNBM după 10 etape

Articolul precedentUn necaz nu vine niciodată singur. Mașina avariată și dosar penal