CSM Galați a început cu dreptul faza a doua a Ligii Naționale de Baschet Masculin, impunându-se sâmbătă seara, pe teren propriu, în duelul din grupa 11-18 cu cei de la CSM Târgu Jiu, scor 91 – 84 (25-13, 29-16, 22-27,15-28). Gazdele au început în forță și au dominat categoric primele două sferturi și aveau un avantaj consistent la pauză. Oaspeții au revenit dar jucătorii pregătiți de Florin Nini au reușit să se impună.

Gălățenii au avut un început greoi de meci și CSM Târgu Jiu conducea cu 2-6 după patru minute, apoi Frye păstra ecartul de două posesii cu o reușită din spatele arcului de cerc. La jumătatea primului sfert scorul era 5-11, de unde a urmat un run de 20-2 pentru CSM Galați, formație care în decurs de cinci minute a întors jocul în favoarea sa și conducea cu 25-13 la capătul primelor 10 minute ale meciului.

Ecartul a continuat să crească în debutul sfertului al doilea și Mitrovic își transforma liberele pentru 33-17. Harris-Dyson a dus scorul la 40-19 și era pentru prima dată în meci când CSM Galați conducea la peste 20 de puncte. Gorjenii și-au marcat următoarele puncte de la linia liberelor și Stevenson a dus scorul la 49-27, iar la pauză diferența a fost de 25 de puncte, scor 54-29.

CSM Târgu Jiu a început să recupereze din deficit în repriza secundă și a început cu un run de 12-3, Ilie marcând un coș de trei puncte care a adus scorul la 57-41. Gibbs Jr. și Ciotlăuș au punctat pentru CSM Galați la jumătatea celui de-al treilea sfert, Petică scuturând plasa de la distanță pentru 65-43. Gorjenii au redus handicapul până la -15, dar sfertul s-a terminat cu 76-56 pentru CSM Galați.

Oaspeții au prins o perioadă bună în startul ultimului sfert și au marcat șase puncte la rând. Aproape de jumătatea sfertului diferența era de 19 puncte, scor 83-64. Din acel moment, în decurs de patru minute CSM Târgu Jiu a redus ecartul la 83-79, apoi cu un minut și jumătate până la final scorul era 86-82. Gorjenii s-au apropiat la 3 puncte, scor 87-84, ultimele puncte ale partidei fiind reușite de Harris-Dyson și Prijovic, iar CSM Galați câștiga cu 91-84.

Pentru CSM Galați au marcat: Harris-Dyson -9 p, Prijovic -16p, Petică -6p, Mitrovic -17p, Calenic -18p, Gibbs jr. -16p, Ciotlăuș -9p. Au mai jucat: Azaria, Stan, Gherman, Duică, Armuș.