CSM Galați a trecut de Laguna București în etapa a 15-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Gruparea de pe malul Dunării s-a impus cu 74-53 (13-16, 15-8, 26-14, 20-15) și ajunge la un bilanț de 8-5 în campionatul Conferinței B, unde ocupă locul 3 după 13 meciuri jucate.

Partida a debutat cu tripla lui Calenic. Bucureștenii au reușit să egaleze la 9 la jumătatea primului sfert. Mitrovic a readus Galațiul în avantaj, dar o triplă a lui Brosser a adus echipa bucureșteană pentru prima dată la conducere, 11-12. Aukstilkalnis a marcat un coș de două și a mărit avantajul oaspeților la 3 puncte, 11-14. La finalul primului sfert Laguna conducea cu 13-16.

În debutul sfertului 2 Ciotlăuș a restabilit egalitatea cu un coș din afara semicercului, iar Gibbs și-a readus echipa în avantaj. Run-ul gălățenilor a fost întrerupt de liberele înscrise de Brosser. Nikolic a marcat de la distanță pentru a duce scorul la 26-20, iar Ciotlăuș a majorat avansul echipei sale la opt lungimi. Brosser a mai avut parte de două ori de aruncări de la linia de libere până la pauza mare, iar el a stabilit scorul final înaintea puzei, 28-24.

Sfertul al treilea a debutat la fel ca primele două, cu o triplă înscrisă de gălățeni, de data aceasta prin Petică. El a dat startul unui run de 7-0 al gazdelor, oprit de un coș de două puncte al lui Aukstilkalnis. Armus a refăcut diferența de 11 puncte în favoarea gălățenilor, dar Aukstilkalnis a răspuns cu un coș de 3 puncte. Brosser a reușit un and-one, dar Gibbs a reușit să refacă diferența de pe tabelă în una de două cifre cu un coș de afară, 42-32. Ciotlăuș și Mitrovic au continuat să majoreze acest avans, iar la finalul sfertului al treilea scorul era 54-38.

Ultimul sfrt al meciului a debutat cu un coș marcat de Prijovic. Aukstilkalnis a replicat cu o reușită pe pătrundere, înaintea unei triple reușite de Calenic. Stăncuț a mai redus din diferență cu un coș din interior și unul din spatele liniei de trei puncte, 63-45. Gazdele au reacționat repede și au refăcut avansul de 20 de puncte de pe tabelă printr-o triplă a lui Nikolic. În cele din urmă, formația gălățeană s-a impus cu 74-53.

Pentru CSM Galați au marcat: Nicolic -13 puncte, Armus -11, Ciotlăuș -11, Gibbs jr. -11, Mitrovic- 9, Prijovic -8, Calenic -6, Petică -5. Au mai jucat: Boghean, Duică și Gherman.